Shapeless AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 292 | 1 623 | 1 542 | 1 691 | 921 | – |
| Nettoomsättning | 292 | 1 623 | 1 541 | 1 691 | 921 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 421 | 820 | 751 | 759 | 280 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 41 | 9 | 27 | 48 | – |
| Personalkostnader | 406 | 778 | 742 | 731 | 231 | – |
| Rörelseresultat | −129 | 803 | 791 | 932 | 642 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −129 | 804 | 792 | 932 | 642 | – |
| Bokslutsdispositioner | 125 | −200 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 125 | −200 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | 604 | 792 | 932 | 642 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 124 | 163 | 192 | 132 | – |
| Årets resultat | −4 | 480 | 629 | 740 | 509 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 206 | 969 | 953 | 1 004 | 846 | – |
| Omsättningstillgångar | 206 | 969 | 953 | 1 004 | 846 | – |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 418 | 460 | 179 | 288 | – |
| Kundfordringar | 0 | 347 | 347 | 178 | 196 | – |
| Övriga fordringar | 57 | 70 | 113 | 1 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 93 | – |
| Kassa och bank | 149 | 551 | 493 | 825 | 558 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 206 | 969 | 953 | 1 004 | 846 | – |
| Eget kapital | 86 | 539 | 680 | 790 | 550 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Fritt eget kapital | 36 | 489 | 630 | 740 | 500 | – |
| Balanserat resultat | 39 | 10 | 0 | 0 | −9 | 0 |
| Årets resultat | −4 | 480 | 629 | 740 | 509 | 0 |
| Obeskattade reserver | 75 | 200 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 75 | 200 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 45 | 229 | 273 | 214 | 296 | – |
| Skatteskulder | 16 | 61 | 98 | 68 | 101 | – |
| Övriga skulder | 29 | 169 | 175 | 146 | 195 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 450 | 620 | 740 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 450 | 620 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år. Minskningen beror främst på att bolagets tidigare konsultuppdrag avslutades samt att bolagets ägare varit föräldraledig under större delen av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget erhållit ett nytt konsultuppdrag på heltid inom systemutveckling med start i april 2026.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har bedrivit konsultverksamhet inom IT på heltid hela året, vilket har lett till en ökning av nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LEDSNÄCKSGRÄND 10, 216 31 LIMHAMN
- Registrerat
- 2014-10-07
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva utveckling samt försäljning av digitala produkter och tjänster, konsultverksamhet inom IT, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 579-9572
- SHAPELESS AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget utvecklar samt säljer mobil- och webbapplikationer globalt. Bolaget har sitt säte i Malmö och säljer applikationer via internet. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom IT, samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Verksamheten har under större delen av räkenskapsåret bedrivits i begränsad omfattning till följd av föräldraledighet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.