Lunds Livsstils och Hälsocenter AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 933 | 1 172 | 1 360 | 1 395 |
| Nettoomsättning | 815 | 1 027 | 1 360 | 1 418 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −7 | 0 | −23 |
| Övriga rörelseintäkter | 118 | 152 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 168 | 1 141 | 1 689 | 1 224 |
| Råvaror och förnödenheter | 49 | – | 78 | 83 |
| Handelsvaror | – | 44 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 477 | 359 | 479 | 445 |
| Personalkostnader | 588 | 666 | 1 059 | 628 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 72 | 72 | 68 |
| Rörelseresultat | −234 | 31 | −328 | 171 |
| Finansiella poster | −3 | −3 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 3 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −238 | 29 | −329 | 170 |
| Resultat före skatt | −238 | 29 | −329 | 170 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 37 |
| Årets resultat | −238 | 29 | −329 | 133 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 189 | 280 | 286 | 354 |
| Anläggningstillgångar | 3 | 56 | 128 | 200 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 56 | 128 | 200 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 3 | 5 | 7 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 51 | 121 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 186 | 224 | 158 | 154 |
| Varulager m.m. | 21 | 21 | 28 | 30 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 21 | 21 | 28 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 134 | 130 | 39 |
| Kundfordringar | 39 | 53 | 46 | 6 |
| Övriga fordringar | 59 | 40 | 43 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | 41 | 40 | 0 |
| Kassa och bank | 40 | 69 | 0 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 189 | 280 | 286 | 354 |
| Eget kapital | −134 | 88 | 60 | 339 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −184 | 38 | 10 | 289 |
| Balanserat resultat | 53 | 348 | 339 | 156 |
| Årets resultat | −238 | −310 | −329 | 133 |
| Långfristiga skulder | 195 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 195 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 129 | 192 | 227 | 15 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 58 | 0 |
| Förskott från kunder | 10 | 10 | – | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 75 | 77 | 13 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – |
| Övriga skulder | 64 | 97 | 73 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 18 | 0 |
| Ställda säkerheter | 100 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 100 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −184 | 38 | 10 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 15 | – | 50 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Ackumulerade avskrivningar | 350 | 299 | 229 | 159 | 89 |
| Årets avskrivningar | 51 | 70 | 70 | 70 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 10 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 5 | 3 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | 2 | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- Öresundsvägen 16, 227 64 LUND
- Registrerat
- 2014-09-25
Verksamhet enligt registret
Livsstils och hälsocenter: Uthyrning av lokal till personliga tränare. Uthyrning av rum till massör. Gym för medlemmar. Gruppträning för medlemmar. Föreläsning om kost, träning, stress och hälsa. Hälsokontroller. Viktminskning. Coachning. Stresshantering. Försäljning av ekologiska produkter (massage olja).
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget startades 2015 och bedriver sedan dess ett träningscenter. Verksamheten bedrivs i hyrd lokal i centrala Lund och innefattar försäljning av varor och tjänster inriktat till personlig träning, viktminskning och massage.
Väsentliga händelser
Pandemin, covid-19 har påverkat intäkterna negativt. Bolaget har fått vidta extra åtgärder för att minska smittospridningen. Bolagets aktiekapital är till mer än hälften förbrukat och en kontrollbalansräkning ska upprättas omgående.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.