Start › Stockholms län › Stockholm
Integra Veritas AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 967 | 1 809 | 2 233 | 2 518 | 2 166 | 3 339 | 3 221 | 2 524 | 1 409 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 896 | 1 809 | 2 233 | 2 443 | 2 166 | 2 884 | 3 217 | 2 524 | 1 409 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 71 | 0 | 0 | 75 | 0 | 455 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 474 | 2 194 | 2 037 | 2 344 | 2 820 | 3 098 | 2 594 | 1 789 | 1 077 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 5 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 9 | 10 | 9 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 711 | 579 | 544 | 458 | 580 | 811 | 485 | 410 | 269 | 1 |
| Personalkostnader | 1 743 | 1 593 | 1 436 | 1 820 | 2 153 | 2 202 | 2 024 | 1 303 | 773 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 48 | 61 | 85 | 85 | 85 | 75 | 35 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −507 | −385 | 195 | 174 | −655 | 241 | 627 | 735 | 332 | −1 |
| Finansiella poster | −214 | −53 | −108 | −56 | −62 | −68 | −82 | −25 | −7 | 19 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 214 | 53 | 109 | 56 | 62 | 68 | 82 | 25 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −721 | −438 | 87 | 119 | −716 | 173 | 545 | 710 | 325 | 18 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 214 | – | 0 | −134 | −80 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 214 | – | 0 | −134 | −80 | 0 |
| Resultat före skatt | −721 | −438 | 87 | 119 | −502 | 173 | 545 | 576 | 245 | 18 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 39 | 120 | 130 | 56 | 0 |
| Årets resultat | −721 | −438 | 87 | 119 | −502 | 135 | 425 | 446 | 189 | 18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 063 | 1 928 | 1 990 | 1 850 | 1 928 | 2 000 | 1 576 | 1 257 | 857 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 386 | 620 | 631 | 389 | 450 | 535 | 530 | 264 | 239 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 26 | 37 | 48 | 59 | 110 | 180 | 230 | 250 | 220 | 0 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 26 | 37 | 48 | 59 | 70 | 100 | 110 | 90 | 120 | 0 |
| Goodwill | – | – | – | 0 | 40 | 80 | 120 | 160 | 100 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 | 85 | 85 | 55 | 65 | 80 | 50 | 14 | 19 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 85 | 85 | 85 | 55 | 65 | 80 | 50 | 14 | 19 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 275 | 498 | 498 | 275 | 275 | 275 | 250 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 150 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 223 | 223 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 676 | 1 308 | 1 359 | 1 461 | 1 478 | 1 465 | 1 047 | 993 | 617 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 664 | 1 273 | 1 278 | 1 367 | 1 390 | 1 081 | 981 | 767 | 49 | 0 |
| Kundfordringar | 534 | 402 | 257 | 461 | 268 | 95 | 390 | 268 | 15 | 0 |
| Övriga fordringar | 9 | 15 | 193 | 332 | 604 | 624 | 298 | 240 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 121 | 857 | 828 | 574 | 518 | 362 | 294 | 259 | 34 | 0 |
| Kassa och bank | 12 | 35 | 82 | 94 | 88 | 384 | 65 | 226 | 568 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 063 | 1 928 | 1 990 | 1 850 | 1 928 | 2 000 | 1 576 | 1 257 | 857 | 50 |
| Eget kapital | 242 | 84 | 342 | 280 | 161 | 664 | 529 | 504 | 238 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 192 | 34 | 292 | 230 | 111 | 614 | 479 | 454 | 188 | −1 |
| Balanserat resultat | 913 | 472 | −32 | 111 | 614 | 479 | 54 | 8 | −18 | −19 |
| Årets resultat | −721 | −438 | 324 | 119 | −502 | 135 | 425 | 446 | 206 | 18 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 0 | 214 | 214 | 214 | 80 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 0 | 214 | 214 | 214 | 80 | 0 |
| Långfristiga skulder | 25 | 25 | 25 | 99 | 173 | 50 | – | 0 | 9 | 1 |
| Checkräkningskredit | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 99 | 173 | 50 | – | 0 | 9 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 1 796 | 1 819 | 1 623 | 1 471 | 1 593 | 1 072 | 833 | 539 | 530 | 0 |
| Checkräkningskredit | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 163 | 402 | 71 | 101 | 102 | 80 | 151 | 61 | 103 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | 25 | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 437 | 1 068 | 1 230 | 1 081 | 890 | 475 | 203 | 189 | 56 | 0 |
| Övriga skulder | 1 197 | 321 | 297 | 219 | 601 | 517 | 479 | 256 | 235 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 49 | – | – | 0 | 32 | 135 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 400 | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 230 | 111 | – | 479 | 454 | 188 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 750 | 380 | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter räkenskapsårets slut inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget är sedan mars 2021 ett helägt dotterbolag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 100 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 200 | 160 | 120 | 80 | 40 | – | – |
| Årets avskrivningar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 200 | 150 | 150 | 150 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 20 | 50 | – | 150 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 194 | 183 | 172 | 161 | 150 | 120 | 90 | 60 | 30 | – |
| Årets avskrivningar | 11 | 11 | 11 | 11 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 187 | 187 | 187 | 119 | 119 | 119 | 74 | 24 | 24 | 24 |
| Årets inköp | – | – | 68 | – | – | 45 | 50 | – | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 101 | 101 | 101 | 64 | 54 | 39 | 24 | 10 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 37 | 10 | 15 | 15 | 15 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 18, 114 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-09-23
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva redovisningsbyrå, skatte- och ekonomisk konsultation, juridisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 855-1509
- Integra Veritas AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet som redovisningskonsult och skattejurist. Företaget är ett helägt dotterföretag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm. Moderföretaget upprättar ej koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 242 kB | Öppna |
| 2019 | 241 kB | Öppna |
| 2018 | 241 kB | Öppna |
| 2017 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Integra Veritas Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet som redovisningskonsult och skattejurist. Företaget är ett helägt dotterföretag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm. Moderföretaget upprättar ej koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Integra Veritas Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet som redovisningskonsult och skattejurist. Företaget är ett helägt dotterföretag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm. Moderföretaget upprättar ej koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Integra Veritas Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet som redovisningskonsult och skattejurist. Företaget är ett helägt dotterföretag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm. Moderföretaget upprättar ej koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Integra Veritas Holding AB
Visa källuppgift
Spridningen av coronaviruset har efter räkenskapsårets slut inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget är sedan mars 2021 ett helägt dotterbolag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm.
-
Integra Veritas Holding AB
Visa källuppgift
Spridningen av coronaviruset har efter räkenskapsårets slut inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Bolaget är sedan mars 2021 ett helägt dotterbolag till Integra Veritas Holding AB, 556756-5675, med säte i Stockholm.