Start › Dalarnas län › Ludvika
Sörängens Entreprenad & Konsult AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 039 | 1 944 | 1 563 | 1 714 | 1 342 | 1 276 | 1 192 |
| Nettoomsättning | 1 011 | 1 944 | 1 563 | 1 662 | 1 342 | 1 276 | 1 050 |
| Övriga rörelseintäkter | 28 | – | 0 | 52 | – | 0 | 142 |
| Rörelsekostnader | 797 | 698 | 1 109 | 1 558 | 929 | 806 | 784 |
| Handelsvaror | 463 | 489 | 577 | 1 139 | 488 | 453 | 416 |
| Övriga externa kostnader | 304 | 183 | 185 | 137 | 208 | 121 | 145 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 26 | 158 | 281 | 234 | 231 | 215 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 190 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 242 | 1 246 | 454 | 156 | 413 | 470 | 408 |
| Finansiella poster | 0 | 26 | 86 | −14 | 3 | 4 | −477 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 60 | 4 | 4 | 5 | 3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 26 | 25 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 480 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 0 | 18 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | 1 272 | 539 | 141 | 416 | 474 | −69 |
| Bokslutsdispositioner | −33 | −285 | −180 | −65 | −326 | −407 | −350 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −300 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −33 | 15 | 120 | 0 | −6 | −137 | 240 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 300 | 65 | 320 | 270 | 590 |
| Resultat före skatt | 209 | 987 | 359 | 76 | 90 | 67 | −419 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 203 | 62 | 14 | 19 | 15 | 14 |
| Årets resultat | 164 | 784 | 297 | 62 | 72 | 53 | −432 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 832 | 1 967 | 2 651 | 3 225 | 2 630 | 2 298 | 2 019 |
| Anläggningstillgångar | 122 | 16 | 996 | 2 486 | 1 217 | 1 416 | 1 626 |
| Materiella anläggningstillgångar | 122 | 16 | 42 | 1 589 | 321 | 519 | 729 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 122 | 16 | 42 | 1 589 | 321 | 519 | 729 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 955 | 897 | 897 | 897 | 897 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 820 | 820 | 820 | 820 | 820 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 77 | 77 | 77 | 77 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 135 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 709 | 1 951 | 1 655 | 739 | 1 413 | 881 | 393 |
| Kortfristiga fordringar | 1 078 | 1 635 | 292 | 156 | 67 | 32 | 89 |
| Kundfordringar | 25 | 52 | 64 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 043 | 1 541 | 211 | 156 | 63 | 19 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 42 | 16 | 0 | 3 | 13 | 76 |
| Kassa och bank | 631 | 316 | 1 363 | 583 | 1 347 | 849 | 304 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 832 | 1 967 | 2 651 | 3 225 | 2 630 | 2 298 | 2 019 |
| Eget kapital | 1 145 | 1 408 | 534 | 237 | 174 | 103 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 095 | 1 358 | 484 | 187 | 124 | 53 | 0 |
| Balanserat resultat | 931 | 575 | 187 | 124 | 53 | 0 | 433 |
| Årets resultat | 164 | 784 | 297 | 62 | 72 | 53 | −432 |
| Obeskattade reserver | 341 | 308 | 23 | 143 | 143 | 137 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 41 | 8 | 23 | 143 | 143 | 137 | 0 |
| Långfristiga skulder | 23 | 0 | 1 110 | 2 162 | 1 625 | 1 623 | 1 620 |
| Övriga skulder | 23 | 0 | 1 110 | 2 162 | 1 625 | 1 623 | 1 620 |
| Kortfristiga skulder | 322 | 251 | 984 | 684 | 688 | 435 | 349 |
| Leverantörsskulder | 113 | 11 | 0 | 7 | 7 | 10 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 898 | 654 | 666 | 410 | 311 |
| Skatteskulder | 158 | 211 | 36 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 2 | 15 | 2 | – | 0 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 26 | 36 | 21 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 124 | 53 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 327 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 300 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 480 | 480 | 480 | 480 | 480 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 480 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 77 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 566 | 449 | 1 204 | 2 754 | 1 204 | 1 169 | 1 149 | 818 |
| Årets inköp | 137 | 0 | 0 | 1 550 | 35 | 21 | 330 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 21 | 755 | 1 550 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 443 | 434 | 1 163 | 1 165 | 884 | 650 | 419 | 204 |
| Årets avskrivningar | 29 | 26 | 158 | 281 | 234 | 231 | 215 | – |
| Återförda avskrivningar | 19 | 755 | 160 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖGBERGSGATAN 53, 771 35 LUDVIKA
- Registrerat
- 2014-09-17
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva entreprenadtjänster och konsultationer inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 580-6963
- Sörängens Entreprenad & Konsult AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ludvika
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver entreprenadtjänster och konsultationer inom bygg- och anläggningsbranschen. Företaget har sitt säte i Ludvika .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.