Start › Stockholms län › Täby
Corart AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 11 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 11 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 11 | 4 | 6 | 6 | 5 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 11 | 4 | 6 | 6 | 5 | 6 |
| Rörelseresultat | −14 | −11 | −4 | −6 | 13 | 5 | −6 |
| Finansiella poster | 322 | −513 | 8 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 320 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −322 | 513 | 312 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | −524 | 4 | −6 | 13 | 5 | −6 |
| Resultat före skatt | 308 | −524 | 4 | −6 | 13 | 5 | −6 |
| Årets resultat | 308 | −524 | 4 | −6 | 13 | 5 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 273 | 2 555 | 3 099 | 3 416 | 3 397 | 3 580 | 3 643 |
| Anläggningstillgångar | 247 | 311 | 825 | 1 137 | 1 137 | 1 137 | 1 077 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 247 | 311 | 825 | 1 137 | 1 137 | 1 137 | 1 077 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 64 | 75 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 247 | 247 | 750 | 1 110 | 1 110 | 1 110 | 1 050 |
| Omsättningstillgångar | 26 | 2 244 | 2 275 | 2 279 | 2 260 | 2 443 | 2 567 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 205 | 2 205 | 2 229 | 2 028 | 2 440 | 2 556 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 2 205 | 2 203 | 2 229 | 2 028 | 2 427 | 2 555 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 2 | 0 | – | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 25 | 39 | 70 | 50 | 232 | 4 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 273 | 2 555 | 3 099 | 3 416 | 3 397 | 3 580 | 3 643 |
| Eget kapital | 273 | 84 | 108 | 105 | 111 | 97 | 92 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 223 | 34 | 58 | 55 | 61 | 47 | 42 |
| Balanserat resultat | −85 | 558 | 66 | 61 | 47 | 42 | 48 |
| Årets resultat | 308 | −524 | −8 | −6 | 13 | 5 | −6 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 471 | 2 991 | 3 311 | 3 281 | 3 481 | 3 551 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 50 | 70 | 390 | 100 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 2 421 | 2 921 | 2 921 | 3 181 | 3 481 | 3 551 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | 5 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 2 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 4 | 2 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 61 | 47 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 2 421 | 500 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 750 | 750 | 750 | 1 110 | 1 110 | 1 110 | 1 110 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 60 | – | 0 | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | −360 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 503 | 503 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 503 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ELLAPARKSVÄGEN 30, 187 33 TÄBY
- Registrerat
- 2014-09-17
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga, förvalta och förädla aktier, andra värdepapper, fastigheter, fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom företagsledning.
Bankgironummer
- 785-7188
- Corart AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är teknisk och finansiell konsultation inom kraft och elhandel samt förvaltning av fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Täby .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget genomfört fusion genom absorption av dotterbolagen RH EN Invest AB (559158-9402) och Flamboyant AB (559095-9937). Fusionen registrerades under räkenskapsåret. Verksamhet och nettotillgångar i de överlåtande bolagen ingår därefter i moderbolaget, vilket påverkar jämförbarheten med föregående år. Fusionen registrerades under räkenskapsåret och har påverkat bolagets balansräkning, och i förekommande fall även resultaträkningen, för året. Verksamhet som tidigare bedrivits i dotterbolagen redovisas efter fusionen i moderbolaget. Detta påverkar jämförbarheten med föregående räkenskapsår.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
RH EN Invest AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget genomfört fusion genom absorption av dotterbolagen RH EN Invest AB (559158-9402) och Flamboyant AB (559095-9937). Fusionen registrerades under räkenskapsåret. Verksamhet och nettotillgångar i de överlåtande bolagen ingår därefter i moderbolaget, vilket påverka
-
RH EN Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=RH EN Invest AB