Start › Stockholms län › Stockholm
Fine Arts Stockholm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 310 | 139 | 129 | 91 | 97 | 83 |
| Nettoomsättning | 310 | 139 | 129 | 91 | 97 | 83 |
| Rörelsekostnader | 107 | 73 | 56 | 55 | 29 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 107 | 73 | 56 | 55 | 29 | 51 |
| Rörelseresultat | 204 | 67 | 72 | 36 | 68 | 33 |
| Finansiella poster | 2 323 | 1 878 | 496 | 700 | 700 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 008 | 1 992 | 700 | 700 | 700 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −316 | 113 | 203 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 527 | 1 945 | 569 | 736 | 768 | 33 |
| Bokslutsdispositioner | −53 | −17 | −19 | −9 | −13 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −53 | −17 | −19 | −9 | −13 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 474 | 1 928 | 549 | 727 | 754 | 33 |
| Skatt på årets resultat | 33 | 10 | 12 | 6 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 2 441 | 1 918 | 537 | 721 | 746 | 33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 481 | 3 952 | 2 031 | 1 546 | 873 | 97 |
| Anläggningstillgångar | 3 900 | 1 777 | 1 232 | 1 435 | 135 | 75 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 900 | 1 777 | 1 232 | 1 435 | 135 | 75 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 874 | 1 752 | 1 207 | 1 410 | 110 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 2 581 | 2 176 | 800 | 111 | 738 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 2 008 | 1 997 | 701 | 8 | 723 | 5 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 008 | 1 992 | 700 | 0 | 700 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 5 | 1 | 8 | 3 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 20 | 0 |
| Kassa och bank | 573 | 178 | 99 | 103 | 16 | 17 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 481 | 3 952 | 2 031 | 1 546 | 873 | 97 |
| Eget kapital | 5 892 | 3 451 | 1 733 | 1 396 | 835 | 89 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 842 | 3 401 | 1 683 | 1 346 | 785 | 39 |
| Balanserat resultat | 3 401 | 1 483 | 1 146 | 625 | 39 | 6 |
| Årets resultat | 2 441 | 1 918 | 537 | 721 | 746 | 33 |
| Obeskattade reserver | 112 | 59 | 42 | 22 | 13 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 112 | 59 | 42 | 22 | 13 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 477 | 443 | 256 | 128 | 25 | 8 |
| Leverantörsskulder | 6 | 7 | 8 | 7 | 5 | 5 |
| Skatteskulder | 23 | 4 | 9 | 14 | 9 | 0 |
| Övriga skulder | 445 | 428 | 237 | 103 | 9 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 800 | – | 200 | 200 | 160 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 785 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 874 | 2 068 | 1 410 | 1 410 | 110 | 50 |
| Årets inköp | 1 806 | 658 | 0 | 1 300 | 60 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 316 | 203 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 113 | 203 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 658 | 0 | 1 300 | 60 | – |
Om bolaget
- Adress
- FOLKUNGAGATAN 92, 116 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-09-15
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att sträva mot att vara marknadsledande inom innehållsutveckling och produktion för TV och rörlig bild. Bolaget skall utveckla idéer, ha möjlighet att genomföra idéer och jobba strategiskt inom TV-branschen, både som konsult och inom bolaget. Bolaget skall kunna länka samman kund och producent för att nå bästa kreativa resultat. Bolaget har också expertis i omvärldsbevakning och har kunskap om den globala formatvärlden för TV och rörlig bild och kan ta svenska format till Sverige eller skapa format som kan säljas globalt och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 581-4397
- Fine Arts Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver produktions- och konsultverksamhet för TV och rörlig bild med strävan att vara marknadsledande inom dessa områden med säte i Stockholm. Vidare skall företaget utveckla idéer, ha möjlighet att genomföra idéer och jobba strategiskt inom TV-branschen både som konsult och inom företaget. Företaget skall även länka samman kund och producent för att nå bästa kreativa resultat. Företaget har också expertis i omvärldsbevakning med kunskap om den globala formatvärlden för TV och rörlig bild och kan ta svenska format till Sverige eller skapa format som kan säljas globalt. Under kommande åren kommer verksamheten att bedrivas via dotterbolaget Delta Studios AB, org.nr. 559027-9112 och då övergår bolagets verksamhet till att stödja dotterbolaget med administrativa tjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Delta Studios AB
Visa källuppgift
globala formatvärlden för TV och rörlig bild och kan ta svenska format till Sverige eller skapa format som kan säljas globalt. Under kommande åren kommer verksamheten att bedrivas via dotterbolaget Delta Studios AB, org.nr. 559027-9112 och då övergår bolagets verksamhet till att stödja dotterbolaget med administrativa tjänster.