Start › Stockholms län › Stockholm
FL matkonsultation AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 77 | 170 | 214 | 141 | 83 | 314 | 622 | 1 505 | 835 |
| Nettoomsättning | 77 | 170 | 214 | 141 | 83 | 288 | 587 | 1 503 | 835 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 26 | 35 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 68 | 151 | 152 | 102 | 95 | 252 | 637 | 1 557 | 798 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 61 | 59 | 31 | 4 | 1 | 10 | 18 | 21 |
| Handelsvaror | 15 | 27 | 42 | 4 | – | – | 0 | 480 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 62 | 51 | 60 | 75 | 126 | 216 | 213 | 205 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 7 | 16 | 92 | 410 | 846 | 572 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 34 | 0 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 9 | 19 | 61 | 39 | −12 | 61 | −15 | −52 | 37 |
| Finansiella poster | −1 | 1 | −495 | −495 | 0 | −24 | −16 | −12 | 14 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | −988 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 1 | – | 0 | 6 | 30 | 0 | 19 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −494 | 494 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 31 | 46 | 17 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 20 | −434 | −456 | −12 | 37 | −31 | −64 | 50 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −9 | −15 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −9 | −15 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 8 | 11 | −449 | −456 | −12 | 37 | −31 | −64 | 50 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 6 | 9 | 4 | – | – | – | 0 | 14 |
| Årets resultat | 6 | 5 | −458 | −460 | −12 | 37 | −31 | −64 | 37 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 111 | 120 | 135 | 537 | 839 | 791 | 779 | 681 | 241 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 494 | 832 | 692 | 692 | 50 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 494 | 832 | 692 | 692 | 50 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 494 | 832 | 692 | 692 | 50 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 111 | 120 | 135 | 43 | 7 | 99 | 87 | 632 | 241 |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 118 | 119 | 23 | 7 | 1 | 49 | 630 | 189 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 20 | 7 | 0 | 14 | 100 | 179 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 490 | 0 |
| Övriga fordringar | 111 | 118 | 119 | 0 | 0 | 1 | 1 | 32 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 3 | – | 0 | 34 | 9 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 13 | – | 0 | 0 | 6 | 1 | 3 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 13 | – | 0 | 0 | 6 | 1 | 3 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 3 | 20 | 0 | 98 | 33 | 0 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 111 | 120 | 135 | 537 | 839 | 791 | 779 | 681 | 241 |
| Eget kapital | 63 | 57 | 52 | 50 | 76 | 88 | 51 | 51 | 130 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 13 | 7 | 2 | 0 | 26 | 38 | 1 | 1 | 80 |
| Balanserat resultat | 7 | 2 | 908 | 460 | 38 | 1 | 32 | 65 | 43 |
| Årets resultat | 6 | 5 | −906 | −460 | −12 | 37 | −31 | −64 | 37 |
| Obeskattade reserver | 24 | 24 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 24 | 24 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 19 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 19 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 24 | 39 | 69 | 487 | 756 | 704 | 729 | 612 | 111 |
| Checkräkningskredit | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 11 | 1 | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 3 | 11 | 14 | 6 | 3 | 1 | 0 | 1 | 4 |
| Övriga skulder | 8 | 14 | 41 | 444 | 744 | 664 | 690 | 585 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 14 | 14 | 26 | 8 | 39 | 38 | 25 | 8 |
| Ställda säkerheter | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Företagsinteckningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 38 | 1 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 460 | 434 | – | – | 31 | 35 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är hänförlig till att företrädaren minskat sitt engagemang i bolaget under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökande omsättningen är hänförlig till att företrädaren ökat sitt engagemang i bolaget under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökande omsättningen är hänförlig till att företrädaren ökat sitt engagemang i bolaget under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökande omsättningen är huvudsakligen hänförlig till att företrädaren ökat sitt engagemang i bolaget under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut avyttrat andelarna i Burgers & Friends AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är huvudsakligen hänförlig till att företrädaren minskat sitt engagemang i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är huvudsakligen hänförlig till att företrädaren minskat sitt engagemang i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen hänförs till minskad kundkrets vilket även medfört minskade kostnader i form av underkonsulter och extra personal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen hänförs till utökad kundkrets vilket även medfört ökande kostnader i form av underkonsulter och extra personal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 988 | 832 | 692 | 692 | 50 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 156 | 140 | 0 | 649 | 50 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 988 | 0 | – | – | 7 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 494 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 494 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GÄSTRIKEGATAN 12, 113 62 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-09-09
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsulttjänster inom restaurang och storhushåll, reklam, matstyling, restaurangkoncept och event. Företaget ska även kunna bedriva en cateringverksamhet som säljer mat för avhämtning samt äga och förvalta fastigheter.
Bankgironummer
- 568-1697
- FL MATKONSULTATION AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsulttjänster inom restaurang och storhushåll, matstyling, restaurangkoncept och event. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.