Sista versen 91639 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 17 | 15 | 22 | 88 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 17 | 15 | 22 | 88 |
| Rörelseresultat | −25 | −17 | −15 | −22 | −88 |
| Finansiella poster | 210 | 201 | 229 | 238 | −3 452 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 10 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 34 | 38 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 210 | 202 | 229 | 204 | 136 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 3 636 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 185 | 184 | 214 | 216 | −3 540 |
| Resultat före skatt | 185 | 184 | 214 | 216 | −3 540 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 38 | 44 | 46 | 0 |
| Årets resultat | 147 | 146 | 170 | 170 | −3 540 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 449 | 12 504 | 12 553 | 12 522 | 12 493 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 473 | 10 680 | 10 878 | 11 067 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 10 473 | 10 680 | 10 878 | 11 067 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 10 473 | 10 680 | 10 878 | 11 067 |
| Omsättningstillgångar | 12 449 | 2 031 | 1 873 | 1 644 | 1 426 |
| Kortfristiga fordringar | 10 298 | 45 | 22 | 4 | 4 |
| Övriga fordringar | 10 298 | 45 | 4 | 4 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 19 | – | – |
| Kassa och bank | 2 151 | 1 986 | 1 850 | 1 640 | 1 422 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 449 | 12 504 | 12 553 | 12 522 | 12 493 |
| Eget kapital | 12 363 | 12 412 | 12 453 | 12 466 | 12 473 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 12 313 | 12 362 | 12 403 | 12 416 | 12 423 |
| Balanserat resultat | 12 166 | 12 216 | 12 233 | 12 246 | 15 964 |
| Årets resultat | 147 | 146 | 170 | 170 | −3 540 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 10 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 92 | 100 | 56 | 10 |
| Skatteskulder | 76 | 82 | 90 | 46 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 216 | 195 | 187 | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 12 416 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 50 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 473 | 10 680 |
| Försäljningar och utrangeringar | 175 | 207 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2014-08-26
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vallentuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-11-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades 2014-08-26 med inriktning på förvaltning av bolag och handel med värdepapper. Bolaget är vilande sedan 2019-12-31. Företaget har sitt säte i Vallentuna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.