Regementet 12 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 284 | 914 | 869 | 779 | 714 | 702 |
| Nettoomsättning | 284 | 914 | 858 | 779 | 714 | 702 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 141 | 443 | 561 | 414 | 352 | 342 |
| Råvaror och förnödenheter | 86 | 200 | 351 | 227 | 175 | 156 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 82 | 49 | 38 | 34 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 161 | 161 | 149 | 143 | 143 |
| Rörelseresultat | 143 | 471 | 307 | 365 | 362 | 359 |
| Finansiella poster | 3 369 | −44 | −120 | −69 | −61 | −71 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 380 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 36 | 50 | 120 | 69 | 61 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 513 | 428 | 188 | 297 | 301 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | 461 | −31 | −108 | −76 | −70 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −30 | 388 | −12 | −60 | −75 | −70 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 73 | −19 | −48 | −1 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 483 | 889 | 157 | 189 | 225 | 218 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 190 | 37 | 39 | 53 | 47 |
| Årets resultat | 3 461 | 699 | 120 | 149 | 172 | 171 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 885 | 4 364 | 4 100 | 4 269 | 4 329 | 4 500 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 25 | 3 632 | 3 794 | 3 758 | 3 901 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 632 | 3 794 | 3 758 | 3 901 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 3 469 | 3 610 | 3 751 | 3 892 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 163 | 184 | 7 | 9 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 885 | 4 339 | 468 | 476 | 571 | 599 |
| Kortfristiga fordringar | 626 | 3 782 | 175 | 59 | 2 | 98 |
| Kundfordringar | 0 | 107 | 128 | 39 | 2 | 68 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 3 620 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 626 | 56 | 47 | 20 | 0 | 30 |
| Kassa och bank | 3 259 | 557 | 292 | 417 | 569 | 501 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 885 | 4 364 | 4 100 | 4 269 | 4 329 | 4 500 |
| Eget kapital | 3 734 | 1 820 | 1 122 | 1 002 | 852 | 681 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 684 | 1 770 | 1 072 | 952 | 802 | 631 |
| Balanserat resultat | 223 | 1 072 | 952 | 802 | 631 | 460 |
| Årets resultat | 3 461 | 699 | 120 | 149 | 172 | 171 |
| Obeskattade reserver | 30 | 0 | 461 | 431 | 323 | 247 |
| Periodiseringsfonder | 30 | 0 | 388 | 376 | 316 | 241 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 73 | 55 | 7 | 6 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 988 | 2 253 | 2 518 | 2 983 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 1 158 | 1 423 | 1 688 | 1 953 |
| Övriga skulder | – | 0 | 830 | 830 | 830 | 1 030 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 2 544 | 529 | 585 | 636 | 590 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 265 | 265 | 265 | 265 |
| Leverantörsskulder | 4 | 16 | 20 | 17 | 27 | 10 |
| Skatteskulder | 75 | 143 | – | 0 | 5 | 33 |
| Övriga skulder | 33 | 2 215 | 142 | 96 | 165 | 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 170 | 102 | 207 | 174 | 157 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 2 900 | 2 900 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 2 900 | 2 900 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 3 584 | 1 548 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 802 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut avyttrat dotterbolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | −25 | 25 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 4 647 | 4 647 | 4 647 | 4 647 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 647 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 178 | 1 037 | 896 | 755 |
| Årets avskrivningar | 0 | 141 | 141 | 141 | 141 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 319 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 201 | 201 | 17 | 32 | 32 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 184 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 201 | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 38 | 18 | 10 | 23 | 21 |
| Årets avskrivningar | 0 | 20 | 20 | 8 | 2 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 58 | 0 | 0 | 15 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2014-08-22
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga, hyra ut och förvalta fastigheter, handla med värdepapper och med därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Säffle kommun i Värmlands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning av fastigheter. Företaget har sitt säte i Säffle kommun i Värmlands län .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Regementet 12 AB avyttrade under året dotterbolaget. Bolaget kommer att läggas ned under 2026.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.