Start › Stockholms län › Huddinge
Fethi Yalcin AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 045 | 1 104 | 1 008 | 1 087 | 1 008 | 994 | 688 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 66 | 61 | 61 | 61 | 76 | 24 |
| Personalkostnader | 983 | 1 038 | 946 | 1 025 | 946 | 919 | 664 |
| Rörelseresultat | −1 045 | −1 104 | −1 008 | −1 087 | −1 008 | −994 | −688 |
| Finansiella poster | 1 325 | 1 273 | 1 154 | 1 110 | 1 123 | 1 141 | 989 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 324 | 1 270 | 1 151 | 1 109 | 1 123 | 1 141 | 989 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 3 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 169 | 147 | 23 | 115 | 146 | 301 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 108 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 108 | 0 |
| Resultat före skatt | 280 | 169 | 147 | 23 | 115 | 254 | 301 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 35 | 30 | 5 | 24 | 55 | 65 |
| Årets resultat | 223 | 134 | 117 | 18 | 91 | 199 | 236 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 817 | 778 | 722 | 824 | 996 | 1 092 | 1 164 |
| Anläggningstillgångar | 482 | 342 | 404 | 363 | 511 | 425 | 605 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 482 | 342 | 404 | 363 | 511 | 425 | 605 |
| Andelar i intresseföretag | 482 | 342 | 404 | 363 | 511 | 425 | 605 |
| Omsättningstillgångar | 335 | 435 | 317 | 461 | 485 | 667 | 558 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 194 | 280 | 276 | 232 | 166 | 25 |
| Övriga fordringar | 215 | 194 | 280 | 276 | 232 | 166 | 25 |
| Kassa och bank | 120 | 241 | 37 | 186 | 253 | 501 | 534 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 817 | 778 | 722 | 824 | 996 | 1 092 | 1 164 |
| Eget kapital | 789 | 741 | 669 | 752 | 944 | 1 002 | 1 018 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 739 | 691 | 619 | 702 | 894 | 952 | 968 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 516 | 557 | 502 | 684 | 802 | 753 | 732 |
| Årets resultat | 223 | 134 | 117 | 18 | 91 | 199 | 236 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 108 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 37 | 52 | 72 | 52 | 89 | 37 |
| Övriga skulder | 28 | 37 | 52 | 72 | 52 | 89 | 37 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | −170 | 0 | 0 | 0 | 175 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | −170 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 894 | 952 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 482 | 342 | 404 | 363 | 511 | 425 | 605 | 550 |
Om bolaget
- Adress
- TRÅGSTIGEN 52, 141 59 HUDDINGE
- Registrerat
- 2014-08-01
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 565-4629
- Fethi Yalcin AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-05
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet indirekt genom delägt andel i handelsbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.