Start › Dalarnas län › Falun
JMP Proffsservice AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 237 | 794 | 1 613 | 2 034 | 1 127 | 125 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 231 | 791 | 1 604 | 2 030 | 1 110 | 125 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 3 | 10 | 3 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 161 | 749 | 1 642 | 2 142 | 1 109 | 103 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | 98 | 64 | 709 | 1 373 | 357 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 356 | 265 | 315 | 54 | 43 | 8 | 10 |
| Personalkostnader | 664 | 419 | 609 | 706 | 700 | 95 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 0 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | 76 | 46 | −29 | −109 | 18 | 22 | −10 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 45 | −29 | −109 | 17 | 22 | −10 |
| Resultat före skatt | 76 | 45 | −29 | −109 | 17 | 22 | −10 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 76 | 45 | −29 | −109 | 15 | 22 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 510 | 222 | 424 | 607 | 550 | 197 | 31 |
| Anläggningstillgångar | 176 | 0 | 19 | 29 | 38 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 176 | 0 | 19 | 29 | 38 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 176 | 0 | 19 | 29 | 38 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 334 | 222 | 405 | 578 | 512 | 197 | 31 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 43 | 389 | 370 | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | 0 | 43 | 389 | 370 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 161 | 336 | 144 | 108 | 185 | 0 |
| Kundfordringar | 146 | 100 | 293 | 141 | 108 | – | – |
| Övriga fordringar | 70 | 5 | 21 | 2 | 0 | 60 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 56 | 22 | 1 | 0 | 125 | 0 |
| Kassa och bank | 118 | 61 | 25 | 45 | 33 | 13 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 510 | 222 | 424 | 607 | 550 | 197 | 31 |
| Eget kapital | 146 | 71 | 25 | 54 | 53 | 38 | 15 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 96 | 21 | −25 | 4 | 3 | −12 | −35 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 21 | −25 | 4 | 113 | −12 | −35 | −25 |
| Årets resultat | 76 | 45 | −29 | −109 | 15 | 22 | −10 |
| Långfristiga skulder | 1 | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Övriga skulder | 1 | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 151 | 399 | 553 | 497 | 160 | 5 |
| Leverantörsskulder | 186 | 21 | −10 | 157 | 38 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Övriga skulder | 122 | 61 | 125 | 107 | 35 | 39 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 55 | 69 | 203 | 286 | 132 | 95 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 | 3 | −12 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 110 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år vilket beror på att bolaget har under räkenskapsåret har ökade jobbförfrågningar och har då tagit in underkonsulter som hjälp
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år vilket beror på att bolaget har under räkenskapsåret påbörjat en byggverksamhet.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år vilket beror på att bolaget har under räkenskapsåret påbörjat en byggverksamhet.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 220 | 0 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Årets inköp | 220 | 0 | – | – | 48 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 48 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 44 | 0 | 29 | 19 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 44 | 0 | 10 | 10 | 10 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 29 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGSHAUPTMANSGATAN 58, 791 40 FALUN
- Registrerat
- 2014-07-03
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra byggarbeten , elinstallationer, saneringstjänster inklusive klottersanering och takrengöring, mark- och anläggningsarbeten, transport- och budtjänster samt fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 435-2613
- Svedo Bygg AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska utföra byggarbeten , elinstallationer, saneringstjänster inklusive klottersanering och takrengöring, mark- och anläggningsarbeten, transport- och budtjänster samt fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Falun.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget bytt ägare. I samband med ägarförändringen har även verksamhetens inriktning förändrats och anpassats efter de nya ägarnas strategi och framtida verksamhetsmål. Ökningen av nettoomsättningen jämfört med föregående år har ökat med mer än 30% vilket beror på ägarförändringen som skett under året. De nya ägarna har successivt utvecklat verksamheten och ökat antalet uppdrag, vilket medfört högre omsättning under perioden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.