Start › Stockholms län › Stockholm
Silfvertackan Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 707 | 504 | 717 | 753 | 887 | 854 | 1 177 | 0 |
| Nettoomsättning | 707 | 504 | 717 | 753 | 887 | 854 | 1 177 | 0 |
| Rörelsekostnader | 105 | 134 | 119 | 87 | 107 | 188 | 135 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 8 | 38 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 104 | 73 | 56 | 61 | 47 | 44 | 1 |
| Personalkostnader | 29 | 30 | 29 | 24 | 28 | 114 | 27 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 18 | 8 | 18 | 19 | 27 | 0 |
| Rörelseresultat | 602 | 370 | 598 | 666 | 780 | 665 | 1 042 | −1 |
| Finansiella poster | −5 065 | 1 272 | −601 | 1 976 | 15 | 0 | −1 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −57 | −179 | 137 | 4 772 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | 17 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 5 008 | −1 460 | 738 | 2 774 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 11 | 0 | 21 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 463 | 1 642 | −3 | 2 642 | 795 | 665 | 1 041 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −158 | 92 | −156 | −682 | −200 | −169 | −264 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −158 | 92 | −156 | −682 | −200 | −169 | −264 | 0 |
| Resultat före skatt | −4 621 | 1 734 | −159 | 1 960 | 595 | 496 | 777 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 98 | 107 | 97 | 422 | 124 | 109 | 169 | 0 |
| Årets resultat | −4 719 | 1 627 | −256 | 1 538 | 471 | 388 | 608 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 702 | 10 071 | 5 829 | 5 950 | 3 258 | 1 969 | 1 429 | 45 |
| Anläggningstillgångar | 5 310 | 9 933 | 5 692 | 4 847 | 2 617 | 1 062 | 62 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 18 | 26 | 43 | 62 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 18 | 26 | 43 | 62 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 310 | 9 933 | 5 692 | 4 830 | 2 591 | 1 018 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 964 | 6 609 | 3 162 | 1 780 | 2 591 | 1 018 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 347 | 3 324 | 2 530 | 3 049 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 392 | 138 | 137 | 1 102 | 641 | 907 | 1 367 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 108 | 33 | 800 | 119 | 600 | 276 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 5 | 93 | 85 | 600 | 274 | 0 |
| Övriga fordringar | 114 | 108 | 27 | 707 | 34 | 1 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 279 | 29 | 104 | 303 | 522 | 307 | 1 091 | 45 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 702 | 10 071 | 5 829 | 5 950 | 3 258 | 1 969 | 1 429 | 45 |
| Eget kapital | −298 | 4 421 | 2 794 | 3 050 | 1 511 | 1 040 | 653 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −348 | 4 371 | 2 744 | 3 000 | 1 461 | 990 | 603 | −5 |
| Balanserat resultat | 4 371 | 2 744 | 3 000 | 1 461 | 990 | 603 | −5 | −4 |
| Årets resultat | −4 719 | 1 627 | −256 | 1 538 | 471 | 388 | 608 | −1 |
| Obeskattade reserver | 1 537 | 1 379 | 1 471 | 1 315 | 633 | 433 | 264 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 1 537 | 1 379 | 1 471 | 1 315 | 633 | 433 | 264 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 463 | 4 271 | 1 564 | 1 585 | 1 114 | 496 | 513 | 0 |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 180 | 260 | 73 | 280 | 169 | 0 |
| Övriga skulder | 4 463 | 4 271 | 1 385 | 1 326 | 1 041 | 216 | 306 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 38 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 461 | 990 | 603 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har ökat jämfört med föregående är och är nu tillbaka på tidigare nivåer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningstillväxten under 2019 är hänförlig till bolagets nya verksamhetsinriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 376 | 5 376 | 5 826 | 5 823 |
| Årets inköp | – | – | 3 | 5 823 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 450 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 4 029 | 2 052 | 3 296 | 2 774 |
| Årets nedskrivningar | 1 978 | – | 522 | 2 774 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 994 | 6 609 | 3 378 | 1 780 | 2 591 | 1 018 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 480 | 3 447 | 1 598 | 231 | 1 573 | 1 018 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 95 | 216 | – | 1 042 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 030 | 0 | 216 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 3 030 | – | 216 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 88 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 88 | 88 | 71 | 63 | 45 | 27 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | 18 | 8 | 18 | 19 | 27 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 23 A, 113 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-07-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget hartill föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva konsuterande verksameht inom området företagsledning, företagsutveckling och finansiell planering.
Bankgironummer
- 483-7159
- Silfvertackan Consulting AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och bedriver konsultverksamhet inom företagsledning, företagsutveckling samt finansiell planering.
Väsentliga händelser
I bolagets onoterade portfölj av värdepapper har ett av de underliggande bolagen försatts i konkurs i oktober 2025 vilket har föranlett nedskrivningar på ca 3 mkr. Dessutom har värdet av bolagets långfristiga fordringar bestående av investeringar via kapitalförsäkring sjunkit varför dessa skrivits ned med ytterligare ca 2 mkr under året. Då bolaget har periodiseringsfonder som vida överstiger bristen i eget kapital samt en betryggande finansiering från ägare anser styrelsen att det inte finns fog för att vidta ytterligare åtgärder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.