Start › Uppsala län › Uppsala
LOE Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 | 0 | 55 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 0 | 55 |
| Rörelsekostnader | 61 | 72 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 43 | 39 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 29 | 0 |
| Rörelseresultat | −47 | −72 | 16 |
| Finansiella poster | 23 | 23 | 937 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 934 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 23 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 23 | 4 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −49 | 953 |
| Resultat före skatt | −25 | −49 | 953 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 5 |
| Årets resultat | −25 | −50 | 948 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 625 | 13 655 | 14 013 |
| Anläggningstillgångar | 13 532 | 13 496 | 13 503 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 532 | 13 496 | 13 503 |
| Andelar i koncernföretag | 12 745 | 12 745 | 12 745 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 786 | 751 | 757 |
| Omsättningstillgångar | 93 | 159 | 510 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 5 | 9 |
| Övriga fordringar | 0 | 5 | 9 |
| Kassa och bank | 93 | 154 | 502 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 625 | 13 655 | 14 013 |
| Eget kapital | 13 594 | 13 619 | 13 968 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 13 544 | 13 569 | 13 918 |
| Balanserat resultat | 13 569 | 13 618 | 12 971 |
| Årets resultat | −25 | −50 | 948 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 36 | 44 |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 13 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 31 | 31 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | – |
| Medel att disponera | 13 544 | 13 569 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 | 2020-04-30 | 2019-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 786 | 751 | 751 | 757 | 757 | 168 |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | – | 757 | – |
Om bolaget
- Adress
- TORNGATAN 10, 754 23 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-06-27
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-07-27
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolaget LEVE GmbH som bedriver hotell- och vandrarhemsverksamhet i Zell am See i Österrike. Företagets säte är Uppsala
Väsentliga händelser
Bolaget har inte märkt av någon påverkan till följd av Corona-pandemin.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
LEVE GmbH
Visa källuppgift
Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolaget LEVE GmbH som bedriver hotell- och vandrarhemsverksamhet i Zell am See i Österrike. Företagets säte är Uppsala
-
LEVE GmbH
Visa källuppgift
Bolaget förvaltar aktierna i dotterbolaget LEVE GmbH som bedriver hotell- och vandrarhemsverksamhet i Zell am See i Österrike. Företagets säte är Uppsala