Start › Västra Götalands län › Kållered
Ephemeral AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 32 | 163 | 106 | 38 | 191 |
| Nettoomsättning | 0 | 32 | 163 | 106 | 38 | 191 |
| Rörelsekostnader | 3 | 3 | 28 | 3 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 3 | 28 | 3 | 2 | 1 |
| Rörelseresultat | −3 | 29 | 135 | 103 | 36 | 190 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | 30 | 135 | 103 | 36 | 190 |
| Resultat före skatt | −3 | 30 | 135 | 103 | 36 | 190 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 28 | 21 | 7 | 35 |
| Årets resultat | −3 | 24 | 108 | 82 | 28 | 155 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 96 | 137 | 255 | 151 | 99 | 261 |
| Omsättningstillgångar | 96 | 137 | 255 | 151 | 99 | 261 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 24 | 0 | 4 | – | – |
| Övriga fordringar | 40 | 24 | 0 | 4 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Kassa och bank | 57 | 113 | 255 | 147 | 94 | 261 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 96 | 137 | 255 | 151 | 99 | 261 |
| Eget kapital | 78 | 121 | 247 | 139 | 87 | 179 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 28 | 71 | 197 | 89 | 37 | 129 |
| Balanserat resultat | 31 | 47 | 89 | 7 | 9 | −26 |
| Årets resultat | −3 | 24 | 108 | 82 | 28 | 155 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 16 | 8 | 12 | 12 | 82 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 7 | 7 | 35 |
| Övriga skulder | 18 | 16 | 8 | 5 | 5 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 40 | 150 | 0 | 30 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 40 | 150 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 37 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Uppbyggnad av nya kunder är en långsiktig process och under året har det inte varit intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Aktiviteterna varierar beroende på efterfrågan. Det har inte efterfrågats så mycket tjänster under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Tjänsterna som erbjuds har varit populära under räkenskapsåret. Nya stora kunder för tjänster inom hälsosektorn har medfört att omsättningen har ökat med 54%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten var mer aktiv 22/23 jämfört med 21/22 beroende på externa faktorer som efterfrågan på företagets konsulttjänster relaterat till robotkirurgi där marknadens behov varierar kraftigt över tid. Det har resulterat i ett mer förväntat utfall med en nettoomsättning som överstiger 100 tkr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det har varit mindre aktivitet i bolaget 2021/2022 än föregående år på grund av mindre efterfrågan. Inkomsten förväntas variera kraftigt i bolaget även kommande åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LABACKA HÖJD 20, 428 37 KÅLLERED
- Registrerat
- 2014-06-27
- Bransch
- Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Föremålen för företagets verksamhet är inriktade på utveckling av medicinsk standardisering, medicinska rutiner, utveckling av medicin-teknisk utrustning och medicinsk forskning. Vidare bedrivs konsultationer inom medicinsk verksamhet och annan vårdrelaterad verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företagets säte är Kållered, Mölndals kommun. Föremålen för företagets verksamhet är inriktade på utveckling av medicinsk standardisering, medicinska rutiner, utveckling av medicin-teknisk utrustning och medicinsk forskning. Vidare bedrivs konsultationer inom medicinsk verksamhet och annan vårdrelaterad verksamhet. Företaget bytte ägare under 2020. Arbete har tidigare utförts på uppdrag av företag inom med-tech, läkemedelssektor och hälsosektor. Under senaste åren pågår en uppbyggnad av kunder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.