Start › Dalarnas län › Falun
Besqab Bostadsmark III AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 650 | 53 430 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 650 | 53 430 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 649 | 53 430 | −1 |
| Resultat före skatt | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 649 | 53 430 | −1 |
| Årets resultat | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 649 | 53 430 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 100 | 103 608 | 102 608 | 69 278 | 53 629 | 38 240 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 38 141 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 38 141 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 38 141 |
| Omsättningstillgångar | 100 | 103 608 | 102 608 | 69 278 | 53 629 | 99 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 102 730 | 102 060 | 68 730 | 53 080 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 102 730 | 102 060 | 68 730 | 53 080 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 23 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 77 | 877 | 547 | 547 | 549 | 99 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 100 | 103 608 | 102 608 | 69 278 | 53 629 | 38 240 |
| Eget kapital | 100 | 34 431 | 33 431 | 15 978 | 53 529 | 99 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 0 | 34 331 | 33 331 | 15 878 | 53 429 | −1 |
| Balanserat resultat | 0 | 33 331 | 1 | 229 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 1 000 | 33 330 | 15 649 | 53 430 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 69 177 | 69 177 | 53 300 | 100 | 38 141 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 69 177 | 69 177 | 53 300 | 100 | 38 141 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 15 877 | 53 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 15 878 | 53 429 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Konsekvenser av Covid-19 Covid-19 har inte haft någon direkt påverkan på bolagets finansiella ställning och bolaget gör bedömningen att det framöver inte heller kommer att finnas någon direkt påverkan. Bolaget följer löpande utvecklingen och planerar för olika scenarier för att kunna hantera de potentiella riskerna.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2014-06-19
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och utveckla fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-23. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Lepechinia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-23. Företaget har sitt säte i Stockholm .