Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Spinout AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 904 | 1 952 | 2 097 | 2 621 | 2 024 | 1 983 | 1 694 |
| Nettoomsättning | 2 904 | 1 885 | 2 095 | 2 619 | 2 024 | 1 774 | 1 694 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 66 | 2 | 2 | 0 | 210 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 188 | 1 978 | 1 632 | 1 478 | 1 262 | 1 243 | 1 356 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 23 | 36 | 7 | 3 | 8 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 853 | 778 | 536 | 437 | 369 | 394 | 405 |
| Personalkostnader | 1 194 | 1 162 | 1 033 | 1 016 | 882 | 829 | 918 |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 15 | 27 | 17 | 8 | 12 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Rörelseresultat | 716 | −26 | 465 | 1 143 | 762 | 741 | 338 |
| Finansiella poster | −81 | 33 | −26 | −20 | 7 | −114 | −20 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 44 | 32 | −22 | −19 | 9 | 186 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 105 | 0 | 2 | 0 | 1 | 300 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 635 | 7 | 439 | 1 124 | 769 | 627 | 318 |
| Bokslutsdispositioner | 200 | 505 | −120 | −296 | −75 | −65 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 200 | 505 | −120 | −296 | −75 | −65 | 0 |
| Resultat före skatt | 835 | 512 | 319 | 828 | 694 | 562 | 318 |
| Skatt på årets resultat | 207 | 131 | 61 | 183 | 167 | 172 | 77 |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 628 | 380 | 258 | 644 | 526 | 389 | 241 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 719 | 2 875 | 3 275 | 3 175 | 2 719 | 2 195 | 2 595 |
| Anläggningstillgångar | 2 904 | 1 982 | 2 245 | 1 888 | 1 992 | 1 528 | 1 889 |
| Materiella anläggningstillgångar | 894 | 0 | 115 | 29 | 46 | 17 | 28 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 894 | 0 | 115 | 29 | 46 | 17 | 28 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 010 | 1 982 | 2 130 | 1 859 | 1 946 | 1 511 | 1 860 |
| Andelar i intresseföretag | 1 882 | 1 858 | 1 786 | 1 761 | 1 761 | 1 511 | 1 439 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 19 | 124 | 345 | 98 | 185 | 0 | 421 |
| Andra långfristiga fordringar | 109 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 815 | 893 | 1 030 | 1 287 | 727 | 667 | 707 |
| Kortfristiga fordringar | 608 | 786 | 708 | 657 | 478 | 363 | 395 |
| Kundfordringar | 136 | 314 | 250 | 353 | 198 | 192 | 199 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 236 | 210 | 0 | 225 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 73 | 144 | 84 | 0 | 0 | 45 | 136 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 164 | 117 | 374 | 80 | 280 | 126 | 61 |
| Kassa och bank | 207 | 107 | 322 | 630 | 248 | 305 | 312 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 719 | 2 875 | 3 275 | 3 175 | 2 719 | 2 195 | 2 595 |
| Eget kapital | 2 298 | 2 020 | 1 965 | 2 026 | 1 631 | 1 405 | 1 316 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 248 | 1 970 | 1 915 | 1 976 | 1 581 | 1 355 | 1 266 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 620 | 1 590 | 1 657 | 1 331 | 1 055 | 966 | 1 025 |
| Årets resultat | 628 | 380 | 258 | 644 | 526 | 389 | 241 |
| Obeskattade reserver | 216 | 416 | 921 | 801 | 505 | 430 | 365 |
| Periodiseringsfonder | 216 | 416 | 921 | 801 | 505 | 430 | 365 |
| Långfristiga skulder | 726 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 726 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 479 | 438 | 389 | 349 | 583 | 360 | 914 |
| Leverantörsskulder | 11 | 9 | 14 | 32 | 33 | 24 | 21 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | 63 | 104 | 58 | 46 |
| Övriga skulder | 457 | 389 | 359 | 246 | 436 | 224 | 833 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 40 | 15 | 8 | 10 | 54 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 350 | 325 | 319 | 250 | 300 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 400 | 350 | 325 | 319 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 581 | 1 355 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent mellan två senaste åren på grund av företaget kunde få flera uppdrag med nya kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 884 | 1 859 | 1 787 | 1 762 | 1 762 | 1 511 | 1 439 | 1 439 |
| Årets inköp | 25 | 72 | 25 | 0 | 251 | 372 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 300 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 209 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 260 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 51 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 100 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 100 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 213 | 434 | 185 | 185 | 0 | 421 | 421 |
| Årets inköp | – | – | 249 | – | 185 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 221 | – | – | – | 421 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 95 | 89 | 89 | 87 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 5 | – | 2 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | −87 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 059 | 84 | 196 | 84 | 84 | 46 | 46 | 45 |
| Årets inköp | 975 | – | 112 | – | 37 | – | 24 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 112 | – | – | – | – | 22 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 165 | 84 | 82 | 55 | 38 | 30 | 18 | 14 |
| Årets avskrivningar | 81 | 15 | 27 | 17 | 8 | 12 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 12 | – | – | – | – | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAJVIVANS VÄG 4, 132 45 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2014-06-04
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, utveckling och försäljning av e-handelsrelaterad mjukvara och hårdvara, utveckling och försäljning av marinrelaterad mjukvara och hårdvara, föredragsverksamhet, holdingverksamhet där affärsidén är att starta, förvärva, äga och utveckla hel- eller delägda bolag, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 549-4612
- SPINOUT AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm län , Nacka kommun registrerades år 2014 och bedriver sedan dess konsultverksamhet, utveckling och försäljning av e-handelsrelaterad mjukvara och hårdvara. Bolagets verksamhet är också att starta, förvärva, äga och utveckla hel- eller delägda bolag, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.