Start › Uppsala län › Uppsala
Holding 8 i Uppsala AB
Utveckling5 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 110 | 232 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 110 | 232 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 2 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 2 | 12 | 0 |
| Personalkostnader | – | – | −3 | 0 |
| Rörelseresultat | 110 | 230 | −9 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −39 | 87 367 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 93 979 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 15 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 6 473 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 54 | 139 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | 191 | 87 358 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −110 | 0 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 110 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 191 | 87 358 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 191 | 87 358 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 877 | 5 086 | 90 871 | 14 417 |
| Anläggningstillgångar | 2 105 | 1 905 | 8 170 | 14 417 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 105 | 1 905 | 8 170 | 14 417 |
| Andelar i koncernföretag | 2 105 | 1 905 | 8 170 | 14 417 |
| Omsättningstillgångar | 2 772 | 3 181 | 82 701 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 772 | 3 082 | 79 937 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 710 | 3 020 | 79 937 | 0 |
| Övriga fordringar | 62 | 62 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 99 | 2 763 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 877 | 5 086 | 90 871 | 14 417 |
| Eget kapital | 376 | 377 | 87 823 | 465 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 326 | 327 | 87 773 | 415 |
| Balanserat resultat | 327 | 136 | 415 | 415 |
| Årets resultat | 0 | 191 | 87 358 | 0 |
| Avsättningar | 330 | 440 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 171 | 4 269 | 3 047 | 13 952 |
| Skulder till koncernföretag | 4 171 | 4 269 | 172 | 13 952 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 2 875 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 87 700 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 87 700 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Holding 8 i Uppsala AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Holding 8 i Uppsala AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Holding 8 i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
@fEfter räkenskapsåret har dotterbolaget Fastighetsbolaget 3:14 AB 556932-3578 sålts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Holding 8 i Uppsala AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Holding 8 i Uppsala AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Holding 8 i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 105 | 1 905 | 275 | 14 642 | 14 417 | 14 367 |
| Årets inköp | 200 | 1 630 | – | 250 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 25 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 6 473 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 6 473 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VILLAVÄGEN 7, 752 36 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-06-04
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom ävenom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-30)
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar lös egendom. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.