Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 11235 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 305 | 105 | 147 | 186 | 220 | 309 |
| Nettoomsättning | 63 | 105 | 147 | 186 | 220 | 309 |
| Övriga rörelseintäkter | 242 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 339 | 205 | 387 | 259 | 249 | 192 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 84 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 108 | 168 | 216 | 143 | 213 | 180 |
| Personalkostnader | 216 | – | 0 | 11 | 36 | 13 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 37 | 37 | 21 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 134 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −34 | −100 | −239 | −73 | −29 | 116 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | −100 | −239 | −74 | −29 | 110 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 49 | 0 | −28 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 49 | 0 | −28 |
| Resultat före skatt | −34 | −100 | −239 | −24 | −29 | 82 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 18 |
| Årets resultat | −34 | −100 | −239 | −24 | 69 | 58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 087 | 1 103 | 1 195 | 1 431 | 1 460 | 1 488 |
| Anläggningstillgångar | 147 | 970 | 1 007 | 1 385 | 1 408 | 1 408 |
| Materiella anläggningstillgångar | 53 | 876 | 913 | 1 191 | 1 215 | 1 215 |
| Byggnader och mark | 0 | 808 | 823 | 1 191 | 1 212 | 1 212 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | 3 | 3 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 53 | 68 | 90 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 94 | 94 | 94 | 194 | 194 | 194 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 94 | 94 | 94 | 194 | 194 | 194 |
| Omsättningstillgångar | 940 | 133 | 187 | 46 | 51 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 42 | 41 | 45 | 33 | 23 |
| Kundfordringar | 2 | 2 | 4 | 26 | 21 | 18 |
| Övriga fordringar | 27 | 39 | 38 | 19 | 12 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 912 | 91 | 146 | 1 | 18 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 087 | 1 103 | 1 195 | 1 431 | 1 360 | 1 486 |
| Eget kapital | 1 038 | 1 072 | 1 171 | 1 410 | 1 334 | 1 462 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 988 | 1 022 | 1 121 | 1 360 | 1 284 | 1 412 |
| Balanserat resultat | 1 022 | 1 121 | 1 360 | 1 385 | 1 412 | 1 302 |
| Årets resultat | −34 | −100 | −239 | −24 | −128 | 110 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 49 | 49 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 49 | 49 |
| Kortfristiga skulder | 49 | 32 | 24 | 21 | −24 | −25 |
| Leverantörsskulder | 0 | 9 | 1 | 0 | 31 | 17 |
| Skatteskulder | 8 | 4 | 4 | 3 | 18 | 33 |
| Övriga skulder | 37 | 13 | 13 | 13 | −71 | −76 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | −3 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 945 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 121 | 1 360 | 1 284 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023-12 | 2023-04 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 945 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 94 | 94 | 194 | 194 | 194 | 194 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 100 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 852 | 852 | 1 212 | 1 212 | 1 212 | 1 196 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 16 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 852 | – | 360 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 44 | 29 | 21 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | 15 | 15 | 21 | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 44 | – | 6 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 113 |
| Årets inköp | – | – | 113 |
| Ackumulerade avskrivningar | 60 | 45 | 23 |
| Årets avskrivningar | 15 | 23 | 23 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2014-05-30
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-01-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västerbottens län, Umeå registrerades år 2014 och bedriver sedan dess förvärv, utveckling och förvaltning av utvecklingsbara , privata fastigheter med hög kvalitet. Fastigheterna skall ha möjlighet till utveckling och renovering.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.