Start › Stockholms län › Stockholm
Lurse Måleri & Webbdesign AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 19 | 0 | 16 | 22 | 127 | 210 |
| Nettoomsättning | 19 | 0 | 16 | 22 | 127 | 210 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 242 | 0 | 15 | 54 | 120 | 203 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 0 | 15 | 49 | 104 | 159 |
| Personalkostnader | 9 | 0 | 0 | 5 | 16 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 224 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −223 | 0 | 1 | −32 | 7 | 7 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | −2 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −223 | 0 | 0 | −33 | 7 | 7 |
| Resultat före skatt | −223 | 0 | 0 | −33 | 7 | 7 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −223 | 0 | 0 | −33 | 5 | 7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 224 | 254 | 307 | 331 | 301 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 224 | 254 | 307 | 331 | 301 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 224 | 251 | 287 | 299 | 277 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga fordringar | 0 | 224 | 251 | 285 | 297 | 275 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 2 | 20 | 33 | 24 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 224 | 254 | 307 | 331 | 301 |
| Eget kapital | −79 | 144 | 144 | 144 | 178 | 172 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −129 | 94 | 94 | 94 | 128 | 122 |
| Balanserat resultat | 94 | 94 | 94 | 128 | 122 | 115 |
| Årets resultat | −223 | 0 | 0 | −33 | 5 | 7 |
| Obeskattade reserver | 79 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 79 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 80 | 110 | 162 | 153 | 129 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 3 | 1 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 51 | 39 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 80 | 110 | 112 | 112 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 128 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten är nedlagd och bolaget skall likvideras.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets verksamhet har helt legat nere under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten är under successiv avveckling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten måleri utförs av en medarbetare. Successivt övergår han till annan verksamhet, varför intäkterna i bolaget också minskar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KÖRSBÄRSVÄGEN 19, 114 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-05-27
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggnadsmåleri, webbdesign och textbehandling samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolagets säte är Stockholm. I huvudsak har verksamheten tidigare år bestått av byggnadsmålningsarbeten och en mindre del korrekturläsning. Målningsuppdragen har varit i Tranås med omnejd och i Stockholm med bilresor och hotellnätter som följd. Korrekturläsning på uppdrag har oftast gjorts över internet. Bolaget har inte bedrivit verksamhet under 2024.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.