KFU SVERIGE AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 835 | 2 515 | 2 044 | 2 241 |
| Nettoomsättning | 1 689 | 2 399 | 2 034 | 2 241 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −10 | 0 | 10 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 155 | 116 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 699 | 2 404 | 2 053 | 2 233 |
| Handelsvaror | 492 | 850 | 690 | 718 |
| Övriga externa kostnader | 309 | 326 | 426 | 380 |
| Personalkostnader | 887 | 1 218 | 927 | 1 125 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Rörelseresultat | 136 | 111 | −9 | 8 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 109 | −10 | 8 |
| Resultat före skatt | 136 | 109 | −10 | 8 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 22 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 107 | 87 | −10 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 319 | 253 | 136 | 125 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 20 | 30 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 20 | 30 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 10 | 20 | 30 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 309 | 233 | 106 | 85 |
| Varulager m.m. | 0 | 10 | 10 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 10 | 10 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 162 | 57 | 12 |
| Fordringar hos intresseföretag | 174 | 128 | 30 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 31 | 10 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | 2 | 17 | 1 |
| Kassa och bank | 119 | 61 | 40 | 74 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 319 | 253 | 136 | 125 |
| Eget kapital | 269 | 162 | 75 | 85 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 219 | 112 | 25 | 35 |
| Balanserat resultat | 112 | 25 | 35 | 30 |
| Årets resultat | 107 | 87 | −10 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 91 | 61 | 40 |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 0 | 4 |
| Skatteskulder | 41 | 20 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 29 | 42 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 42 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 219 | 112 | 25 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har sjunkit med 30 % tillföljd av pandemin Covid-19
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 50 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 30 | 20 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- Poststugan, 211 65 MALMÖ
- Registrerat
- 2014-05-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla IT-lösningar för att länka köpare och säljare av mindre kvalificerade tjänster, förvalta värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-18
- Programvara
- Briljant Ekonomisystem
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver caféverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har en pandemin Covid-19 brutit ut. Bolaget har påverkas av rådande restriktioner och minskat besökarantal. Styrelsen har aktivt följt utveckligen och vidtagit åtgärder
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.