Start › Stockholms län › Stockholm
Viktoriagruppen AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 177 | 396 | 91 | 30 | 280 | 308 | 127 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 177 | 396 | 91 | 19 | 280 | 308 | 127 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 9 | 10 | 222 | 394 | 75 | 74 | 266 | 251 | 84 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | 64 | 63 | 0 | 2 | 154 | 15 | 7 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 18 | 2 | 12 | 5 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 9 | 7 | 142 | 329 | 63 | 67 | 72 | 64 | 49 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 41 | 172 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | −2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −9 | −10 | −45 | 2 | 16 | −45 | 13 | 57 | 43 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −9 | −9 | −45 | 2 | 31 | −45 | 12 | 57 | 43 |
| Resultat före skatt | −4 | −9 | −9 | −45 | 2 | 31 | −45 | 12 | 57 | 43 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 3 | 13 | 5 |
| Årets resultat | −4 | −9 | −9 | −45 | 2 | 31 | −45 | 10 | 44 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 38 | 43 | 51 | 65 | 138 | 118 | 85 | 176 | 207 | 121 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | −2 | −2 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | −2 | −2 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | −2 | −2 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 38 | 43 | 51 | 65 | 140 | 121 | 65 | 156 | 187 | 121 |
| Varulager m.m. | 17 | 17 | 17 | 17 | 35 | 37 | 7 | 2 | 2 | 2 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 17 | 17 | 17 | 17 | 35 | 37 | 7 | 2 | 2 | 2 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 22 | 26 | 49 | 40 | 18 | −1 | 48 | 83 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 14 | – | – | 0 | 48 | 83 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 22 | 26 | 34 | 26 | 18 | −1 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 14 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 26 | 13 | 22 | 56 | 43 | 39 | 155 | 137 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 38 | 43 | 51 | 65 | 138 | 118 | 85 | 176 | 207 | 121 |
| Eget kapital | 34 | 38 | 47 | 65 | 110 | 108 | 77 | 122 | 112 | 68 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −16 | −12 | −3 | 15 | 60 | 58 | 27 | 72 | 62 | 18 |
| Balanserat resultat | −12 | −3 | 6 | 60 | 58 | 27 | 72 | 62 | 18 | −20 |
| Årets resultat | −4 | −9 | −9 | −45 | 2 | 31 | −45 | 10 | 44 | 38 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 5 | 5 | 0 | 28 | 10 | 8 | 55 | 95 | 53 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 11 | 18 | 5 |
| Övriga skulder | 4 | 5 | 5 | 0 | 19 | 3 | 0 | 40 | 73 | 40 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | 7 | 7 | 7 | 4 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 9 | 10 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 15 | 60 | 58 | 27 | 72 | 62 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret varit inaktivt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har minskat med mer än 30% från föregående räkenskapsår, p.g.a. verkamheten har upphört under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljning via E-handel har kommit igång under pandemin och har visats sig vara en lönsam försäljningskanal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av knapp verksamhet under 2019
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 | 20 | 20 | 0 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | −2 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 2 |
Om bolaget
- Adress
- HORNSGATAN 28, 118 20 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-05-20
- Bransch
- Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall huvudsakligen bedriva bemmaningsverksamhet. Bolaget skall även tillvissmån syssla med partihandel utan särskild specialisering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 549-8621
- BASREFLEX STHLM AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget är vilande men har tidigare inriktat sig på partiförsäljning och konsultuppdrag. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.