Start › Stockholms län › Stockholm
Middle Age Crisis Company Events AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 567 | 1 989 | 2 311 | 1 567 | 445 | 0 | 1 272 | 945 | 92 |
| Nettoomsättning | 2 479 | 1 989 | 2 311 | 1 567 | 445 | 0 | 1 272 | 945 | 92 |
| Övriga rörelseintäkter | 88 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 643 | 2 202 | 2 176 | 1 566 | 787 | 570 | 1 233 | 787 | 275 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 309 | 1 885 | 1 864 | 1 284 | 416 | 237 | 960 | 617 | 128 |
| Handelsvaror | 10 | 10 | 10 | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 317 | 299 | 297 | 278 | 360 | 328 | 254 | 170 | 120 |
| Personalkostnader | 0 | 9 | 4 | 3 | 11 | 5 | 19 | 1 | 14 |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −76 | −214 | 135 | 1 | −343 | −570 | 39 | 158 | −183 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 13 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −76 | −215 | 147 | 1 | −343 | −570 | 39 | – | – |
| Resultat före skatt | −76 | −215 | 147 | 1 | −343 | −570 | 39 | 158 | −183 |
| Årets resultat | −76 | −215 | 147 | 1 | −343 | −570 | 39 | 158 | −183 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 789 | 662 | 690 | 740 | 541 | 540 | 900 | 638 | 593 |
| Anläggningstillgångar | 129 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 129 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 129 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 660 | 662 | 690 | 740 | 541 | 540 | 900 | 638 | 593 |
| Varulager m.m. | 317 | 327 | 337 | 279 | 347 | 358 | 369 | 387 | 392 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 317 | 327 | 337 | 347 | 347 | 358 | 369 | 381 | 392 |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | −68 | – | – | 0 | 6 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 172 | 177 | 172 | 176 | 173 | 126 | 161 | 101 |
| Kundfordringar | 169 | 169 | 169 | 169 | 169 | – | 69 | 103 | 101 |
| Övriga fordringar | 5 | 3 | 8 | 3 | 7 | 173 | 7 | 8 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 50 | 50 | 0 |
| Kassa och bank | 169 | 163 | 175 | 289 | 17 | 9 | 405 | 90 | 100 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 789 | 662 | 690 | 740 | 541 | 540 | 900 | 638 | 593 |
| Eget kapital | 54 | 51 | 200 | 53 | 52 | 54 | 255 | 216 | 58 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 | 1 | 150 | 3 | 2 | 4 | 205 | 166 | 8 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 81 | 215 | 3 | 2 | 344 | 575 | 166 | – | – |
| Årets resultat | −76 | −215 | 147 | 1 | −343 | −570 | 39 | 158 | −183 |
| Kortfristiga skulder | 735 | 611 | 489 | 687 | 489 | 486 | 645 | 422 | 535 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 10 | 10 | – | 0 | 17 | 54 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 32 | 0 |
| Övriga skulder | 725 | 601 | 479 | 667 | 469 | 476 | 635 | 363 | 471 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 | 4 | 205 | 166 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 80 | 65 | – | – | 340 | 370 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inför 2021 såg läget dåligt ut med mycket osäkerhet kring reserestriktioner och den allmänna inställningen till utlandsresor i princip fyllda orderböcker. Under vintern och tidig vår ställdes flera av redan bokade aktiviteter in. I princip all verksamhet under H1 har ställts in. Cov-19 pandemin har alltså ändrat bilden på ett mycket påtagligt sätt. En viss negativ påverkan har detta gett på likviditeten men då kunder har valt att skjuta på sina aktiviteter i större grad än föregående så har inte likviditeten försämrats på samma sätt som föregående år. Bolaget har fortsatt att investera i marknadsåtgärder och i kundfrämjande åtgärder. Utsikten för 2021 är fortfarande mycket svår att bedöma men inför H2 finns dock flertalet bokningar i form av uthyrningar, grupper och Bread and Breakfast kunder kvar i skrivande stund. 2021 påverkas dock också kraftigt negativt och resultatet kommer troligen bli negativt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inför 2020 såg läget bra ut med i princip fyllda orderböcker. Cov-19 pandemin har ändrat bilden på ett mycket påtagligt sätt. Ingen verksamhet har genomförts under Q1, och Q2 blir också inställt. Detta har lett till att bokningsavgifter och förskott har återbetalats. Dessa negativa kassaflöden har till viss del motverkats kassaflödesmässigt av återtag av insatta resegarantimedel. Bolaget har fortsatt att investera, dock i lägre grad, och rörliga kostnader har minskats där möjligt. Utsikten för 2020 är mycket svår att bedöma men inför H2 finns dock flertalet bokningar kvar i skrivande stund.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LUNDAGATAN 51, 117 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-05-19
- Bransch
- Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva eventverksamhet på internationell basis, managementkonsulting och styrelsearbete, kapital- och fastighetsförvaltning samt marknadsföring och IT-tjänster och därtill hörande verksamheter.
Bankgironummer
- 190-9068
- Middle Age Crisis Company Events AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Stockholm bedriver försäljning av eventverksamhet på internationell basis. Verksamheten 2025 var i det närmaste i balans. Detta var positivt då starten på året såg utmanande ut vid årets början medan bokningsläget för hösten såg bra ut. Resultat för 2025 blev -76 322 kr. Omsättningen upp gick till 2.478.547, vilket var 28 % högre än 2024 och 11 % högre än 2023. Totala intäkter blev 2.566.774 kr inkl uthyrningsintäkter. Med hänsyn till affärsmodellen bör det anses vara tillfredställande. Det svenska bolaget säljer de tjänster som det italienska bolaget producerar. Prissättning mellan bolagen är statisk och transferbaserad, dvs Bolaget köper tjänsten med en fast mark-up. EUR har under 2025 legat mellan 11,46 och 10,80 med ett snitt på ca 11.00, vilket kan jämföras med ett snitt på ca 11.50 under 2024. Tjänsterna produceras i EUR regionen och de har med andra ord blivit i närheten av 5 % billigare i SEK termer genom att EUR har varit lägre.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.