Genomsyn

Start › Stockholms län › Södertälje

Lancelot Bygg AB

556971-7894AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
855 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
57 tkr
Årets resultat 2026
57 tkr
Eget kapital 2026
143 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20262026: 57 tkr57 tkr20252025: −161 tkr−161 tkr20242024: 78 tkr78 tkr20232023: 30 tkr30 tkr20222022: 93 tkr93 tkr20212021: 103 tkr103 tkr20202020: −28 tkr−28 tkr20192019: 52 tkr52 tkr20182018: 42 tkr42 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 855527902713797649264
Nettoomsättning 855527885713797649264
Övriga rörelseintäkter –017––––
Rörelsekostnader 800693827683704546292
Råvaror och förnödenheter 1360118––––
Handelsvaror 14218322123036720640
Övriga externa kostnader 159159181183148161132
Personalkostnader 360347303268189178110
Av- och nedskrivningar 4443–010
Rörelseresultat 55−166753093103−28
Finansiella poster 2530000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2530–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster 57−161783093103−28
Resultat före skatt 57−161783093103−28
Skatt på årets resultat –016720170
Årets resultat 57−16161247385−28

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 414291503368333402284
Anläggningstillgångar 5913170––
Materiella anläggningstillgångar 5913170––
Inventarier, verktyg och installationer 591317000
Omsättningstillgångar 409282490351333402284
Varulager m.m. 19191919191919
Färdiga varor och handelsvaror 19191919191919
Kortfristiga fordringar 4612271761097145
Kundfordringar 76403791530
Övriga fordringar 39587139181835
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––––010
Kassa och bank 344141399257205312220
EGET KAPITAL OCH SKULDER 414291503368333402284
Eget kapital 14386247186163239154
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 9336197136113189104
Balanserat resultat 361971363939104132
Årets resultat 57−16161977385−28
Kortfristiga skulder 271205255182171162131
Leverantörsskulder 21−164345
Skatteskulder –0167–––
Övriga skulder 235194230159157118115
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 35101010101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag –––––150–
Medel att disponera ––––113189–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en positiv påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten. Ledningen följer noggrant utvecklingen av coronaviruset och dess effekter på bolagets verksamhet.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-05-012020-04-302019-05-01
Anskaffningsvärde 1061061061068787878787
Årets inköp –––190––––
Ackumulerade avskrivningar 1019793898787878776
Årets avskrivningar 4443–0–10–

Om bolaget

Adress
ORIENTERINGSSTIGEN 31 B, 151 59 SÖDERTÄLJE
Registrerat
2014-05-15
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader samt renovera bostadsrätter och villor.

Bankgironummer

559-0468
LANCELOT BYGG AB
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-14
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att bedriva inom byggande av bostadshus och andra byggnader samt renovera bostadsrätter och villor. Företagets säte är i Södertälje.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
202146 kB Öppna