Start › Jämtlands län › Ytterhogdal
Motor och fritid i Ytterhogdal AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 85 | 54 | 283 | 314 | 325 | 333 | 374 | 246 |
| Nettoomsättning | 85 | 54 | 283 | 314 | 325 | 333 | 323 | 246 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 0 |
| Rörelsekostnader | 79 | 65 | 318 | 311 | 332 | 512 | 334 | 322 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 3 | 42 | 19 | 45 | 102 | 97 | 142 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 62 | 276 | 291 | 287 | 410 | 237 | 179 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 6 | −11 | −35 | 3 | −7 | −179 | 39 | −76 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | −2 | −5 | −4 | −6 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 4 | 6 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | −11 | −36 | 1 | −12 | −183 | 34 | −80 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | −61 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | −61 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | −11 | −36 | 1 | −73 | −183 | 34 | −80 |
| Årets resultat | 6 | −11 | −36 | 1 | −73 | −183 | 34 | −80 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 330 | 62 | 69 | 116 | 141 | 110 | 296 | 206 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 114 |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 114 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 297 | 29 | 36 | 83 | 109 | 78 | 264 | 93 |
| Varulager m.m. | 180 | – | – | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 180 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 0 | 4 | 37 | 92 | 63 | 148 | 42 |
| Kundfordringar | 3 | – | 0 | 37 | 71 | 71 | 77 | 0 |
| Övriga fordringar | 7 | 0 | 4 | 0 | 21 | −8 | 20 | −9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 51 |
| Kassa och bank | 107 | 29 | 33 | 46 | 17 | 15 | 116 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 330 | 62 | 69 | 116 | 141 | 109 | 295 | 204 |
| Eget kapital | −340 | −346 | −335 | −159 | −160 | −87 | −45 | −79 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −390 | −396 | −385 | −209 | −210 | −137 | −95 | −129 |
| Balanserat resultat | −396 | −385 | −350 | −351 | −137 | 46 | −129 | 0 |
| Årets resultat | 6 | −11 | −36 | 1 | −73 | −183 | 34 | −129 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | −61 | −61 | −61 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | −61 | −61 | −61 |
| Långfristiga skulder | 0 | −2 | −2 | 14 | 34 | 34 | 53 | 71 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | −2 | −2 | 14 | 34 | 34 | 53 | 71 |
| Kortfristiga skulder | 670 | 410 | 406 | 260 | 267 | 222 | 347 | 273 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 18 | 18 | 17 |
| Leverantörsskulder | 25 | 2 | 9 | 1 | 9 | 28 | 47 | 70 |
| Övriga skulder | 645 | 409 | 397 | 260 | 258 | 176 | 283 | 187 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −350 | −351 | −137 | −95 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 141 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2019 var företagets första år med fiskearrangemang som utökad utbud.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 62 | 25 |
| Årets inköp | 0 | 37 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 3 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- LARSBOVÄGEN 1, 842 71 YTTERHOGDAL
- Registrerat
- 2014-04-29
- Bransch
- Reparation och underhåll av maskiner
Verksamhet enligt registret
Reparation, underhåll och försäljning av marina och fritids maskiner och verktyg.
Bankgironummer
- 309-7763
- Equida Jakt & Viltvård AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-03
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget har under sommaren ändrat inriktning och heter numera Motor & Fritid i Ytterhogdal AB. En verkstadslokal samt inhägnat område hyrs i Ytterhogdal för att kunna reparera skotrar och mindre arbetsmaskiner.
Väsentliga händelser
Verkstaden iordningställdes under sensommaren och hösten och samtidigt beslutades det att ett kapital skulle sättas in för att kunna bli återförsäljare till Tiki trailers vilket genomfördes under augusti-september månad. Som återförsäljare av dessa har vi ett stort upptagningsområde och vi började med ett fåtal vagnar för att väcka kundintresset.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.