Start › Stockholms län › Stockholm
Sugarhill Stockholm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 662 | 1 037 | 2 217 | 2 929 | 3 251 | 1 412 | 2 189 | 544 |
| Nettoomsättning | 2 588 | 966 | 2 146 | 2 865 | 3 251 | 1 412 | 2 189 | 544 |
| Övriga rörelseintäkter | 73 | 71 | 71 | 64 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 859 | 1 500 | 2 163 | 2 287 | 1 953 | 1 418 | 1 251 | 219 |
| Råvaror och förnödenheter | 631 | 267 | 752 | 820 | 1 010 | 645 | 384 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 386 | 443 | 529 | 621 | 200 | 323 | 305 | 89 |
| Personalkostnader | 831 | 765 | 854 | 830 | 743 | 425 | 557 | 105 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 26 | 26 | 15 | 0 | 6 | 6 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | – | 0 | 18 | – | – |
| Rörelseresultat | 802 | −463 | 54 | 643 | 1 298 | −6 | 938 | 325 |
| Finansiella poster | 1 | 108 | 0 | −1 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 98 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 11 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 803 | −355 | 54 | 642 | 1 296 | −6 | 937 | 323 |
| Resultat före skatt | 803 | −355 | 54 | 642 | 1 296 | −6 | 937 | 323 |
| Skatt på årets resultat | 92 | 0 | 17 | 150 | 274 | 5 | 212 | 75 |
| Årets resultat | 711 | −355 | 37 | 492 | 1 023 | −11 | 726 | 248 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 864 | 1 155 | 1 436 | 1 920 | 1 998 | 681 | 1 072 | 447 |
| Anläggningstillgångar | 86 | 96 | 130 | 104 | 8 | 25 | 24 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 | 96 | 122 | 95 | – | 0 | 24 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 | 31 | 57 | 30 | – | 0 | 24 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | 65 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 25 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 25 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 778 | 1 059 | 1 306 | 1 816 | 1 990 | 656 | 1 048 | 447 |
| Kortfristiga fordringar | 1 085 | 402 | 313 | 241 | 674 | 212 | 95 | 31 |
| Kundfordringar | 901 | 126 | 38 | 185 | 657 | 211 | 50 | 0 |
| Övriga fordringar | 183 | 276 | 275 | 54 | 17 | 2 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 3 | – | 0 | 45 | 30 |
| Kassa och bank | 694 | 657 | 993 | 1 575 | 1 316 | 444 | 953 | 416 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 864 | 1 155 | 1 436 | 1 920 | 1 998 | 681 | 1 072 | 447 |
| Eget kapital | 1 521 | 1 010 | 1 366 | 1 828 | 1 537 | 514 | 853 | 298 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 471 | 960 | 1 316 | 1 778 | 1 487 | 464 | 803 | 248 |
| Balanserat resultat | 760 | 1 316 | 1 278 | 1 287 | 464 | 475 | 77 | 0 |
| Årets resultat | 711 | −355 | 37 | 492 | 1 023 | −11 | 726 | 248 |
| Kortfristiga skulder | 343 | 145 | 71 | 92 | 462 | 167 | 218 | 148 |
| Leverantörsskulder | 12 | 49 | 20 | 30 | 47 | 15 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 60 | 69 | 147 | 8 |
| Övriga skulder | 326 | 90 | 45 | 57 | 350 | 79 | 66 | 134 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | – | – | 500 | 200 | – | 328 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 778 | 1 487 | 464 | 803 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har haft större löpande projekt under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget inte har haft lika många uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då uppdragen ökade igen efter nedgången av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då uppdragen minskades på grund av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget fått in flera nya uppdrag under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 8 | 8 | 8 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 50 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 | – | 0 | 17 | 25 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 98 | 98 | 98 | 46 | 0 | 54 | 24 | 24 |
| Årets inköp | – | – | 52 | 46 | – | 30 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 54 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 77 | 67 | 41 | 15 | 0 | 30 | 24 | 24 |
| Årets avskrivningar | 10 | 26 | 26 | 15 | 6 | 6 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 36 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GREVGATAN 7 4 TR, 114 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-04-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsult- och entreprenörsverksamhet inom innovation, strategi, idé, kreativitet och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 545-6561
- Sugarhill Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsult- och entreprenörsverksamhet inom innovation, strategi, idé, kreativitet och kommunikation. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.