Start › Uppsala län › Uppsala
PJM Projekteffektivitet AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 778 | 1 721 | 1 443 | 2 830 | 1 927 | 1 649 | 2 046 | 1 981 |
| Nettoomsättning | 2 778 | 1 721 | 1 368 | 2 830 | 1 927 | 1 649 | 2 046 | 1 981 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 75 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 007 | 1 006 | 1 085 | 1 820 | 982 | 993 | 923 | 868 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 80 | 766 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 141 | 132 | 151 | 273 | 205 | 218 | 186 | 141 |
| Personalkostnader | 866 | 861 | 849 | 777 | 772 | 770 | 732 | 727 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 771 | 714 | 358 | 1 010 | 945 | 656 | 1 123 | 1 112 |
| Finansiella poster | −548 | −586 | −779 | 2 | 427 | 47 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −415 | −49 | 0 | 0 | 426 | 48 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 16 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 143 | 552 | 781 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 223 | 129 | −422 | 1 012 | 1 372 | 703 | 1 123 | 1 112 |
| Bokslutsdispositioner | −95 | 169 | 32 | −103 | 39 | −171 | −287 | −284 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −95 | 169 | 32 | −104 | 37 | −171 | −285 | −284 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 | −3 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 128 | 298 | −389 | 910 | 1 411 | 532 | 836 | 828 |
| Skatt på årets resultat | 358 | 196 | 93 | 197 | 225 | 110 | 183 | 188 |
| Årets resultat | 770 | 102 | −482 | 713 | 1 186 | 422 | 653 | 640 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 543 | 4 591 | 4 795 | 5 944 | 5 123 | 4 297 | 4 101 | 3 408 |
| Anläggningstillgångar | 2 994 | 3 297 | 3 567 | 4 122 | 3 938 | 3 103 | 2 862 | 2 123 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 994 | 3 297 | 3 567 | 4 117 | 3 928 | 3 088 | 2 842 | 2 123 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 994 | 3 297 | 3 567 | 4 117 | 3 928 | 3 088 | 2 842 | 2 123 |
| Omsättningstillgångar | 2 550 | 1 293 | 1 228 | 1 822 | 1 185 | 1 194 | 1 238 | 1 285 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 437 | 403 | 878 | 487 | 734 | 698 | 849 |
| Kundfordringar | 217 | 208 | 223 | 852 | 438 | 592 | 663 | 808 |
| Övriga fordringar | 325 | 229 | 180 | 18 | 4 | 60 | 35 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 9 | 45 | 82 | 0 | 9 |
| Kassa och bank | 2 008 | 856 | 825 | 944 | 698 | 459 | 540 | 436 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 543 | 4 591 | 4 795 | 5 944 | 5 123 | 4 297 | 4 101 | 3 408 |
| Eget kapital | 3 349 | 2 869 | 3 060 | 3 822 | 3 382 | 2 460 | 2 283 | 1 875 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 299 | 2 819 | 3 010 | 3 772 | 3 332 | 2 410 | 2 233 | 1 825 |
| Balanserat resultat | 2 529 | 2 717 | 3 492 | 3 059 | 2 146 | 1 989 | 1 580 | 1 185 |
| Årets resultat | 770 | 102 | −482 | 713 | 1 186 | 422 | 653 | 640 |
| Obeskattade reserver | 1 497 | 1 402 | 1 572 | 1 604 | 1 501 | 1 540 | 1 369 | 1 081 |
| Periodiseringsfonder | 1 497 | – | 1 572 | 1 604 | 1 500 | 1 537 | 1 366 | 1 081 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 697 | 320 | 163 | 518 | 240 | 297 | 449 | 451 |
| Leverantörsskulder | 40 | 13 | 17 | 314 | 24 | 19 | 111 | 13 |
| Skatteskulder | 358 | 99 | 16 | 0 | 19 | 9 | 163 | 91 |
| Övriga skulder | 289 | 198 | 130 | 204 | 197 | 268 | 170 | 192 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | – | – | – | 0 | 5 | 156 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 290 | 293 | 280 | 273 | 265 | 245 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 332 | 2 410 | 2 233 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med drygt 46%. Omsättningsökningen under året kan härledas till engagerande av underkonsult för genomförande av större uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 321 | 4 630 | 4 347 | 4 117 | 3 928 | 3 088 | 2 842 | 2 123 | 1 230 |
| Årets inköp | 254 | 446 | 231 | 260 | 1 303 | 246 | 719 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 563 | 163 | 0 | 71 | 464 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 328 | 1 333 | 781 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 143 | 619 | 781 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 148 | 0 | – | 260 | 1 303 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 25 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 25 | 25 | 0 | 15 | 10 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | −20 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖJDVÄGEN 10, 756 53 UPPSALA
- Registrerat
- 2014-04-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget erbjuder mjukvaruprodukter (tex datorprogram) och tjänster som ökar företags och organisationens projekt och processeffektivitet. Detta görs dels genom kvalificerade konsulttjänster riktade till projekt- och processintensiva företag oavsett bransch och dels med mjukvaruprodukter ämnade att stödja och effektivisera verksamheter. Som kompletterande verksamhet bedriver företaget finsnickeriverksamhet och konsulttjänster inom utbildningsfrågor.
Bankgironummer
- 316-7822
- PJM Projekteffektivitet AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget erbjuder tjänster och mjukvaruprodukter som ökar företags och organisationers projektoch processeffektivitet. Detta görs genom kvalificerade konsulttjänster riktade till organisationer i alla branscher. Som kompletterande verksamhet bedriver företaget finsnickeriverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.