Start › Stockholms län › Stockholm
Chisholm Investments AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 55 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 55 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 58 | 24 | 4 | 3 | 3 | 24 | 35 | 43 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 21 | 4 | 3 | 3 | 4 | 15 | 23 | 37 |
| Personalkostnader | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Rörelseresultat | −3 | −24 | −4 | −3 | −3 | −24 | −35 | −43 | −57 |
| Finansiella poster | −7 | – | 0 | −193 | 0 | −14 | 17 | 24 | −210 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 9 | 10 | 9 | 8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −4 | – | – | – | 0 | 0 | 7 | 16 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 193 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | – | – | 0 | 0 | 23 | 0 | 0 | 218 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −24 | −4 | −196 | −3 | −38 | −18 | −18 | −267 |
| Resultat före skatt | −10 | −24 | −4 | −196 | −3 | −38 | −18 | −18 | −267 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | −38 | 0 | 38 | −38 |
| Årets resultat | −10 | −24 | −4 | −196 | −3 | 0 | −18 | −56 | −229 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 140 | 718 | 737 | 741 | 937 | 945 | 945 | 958 | 1 022 |
| Anläggningstillgångar | 1 016 | 607 | 607 | 647 | 840 | 908 | 943 | 946 | 941 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 20 | 40 | 60 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 20 | 40 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 016 | 607 | 607 | 647 | 840 | 908 | 923 | 906 | 881 |
| Andelar i koncernföretag | 407 | 407 | 407 | 407 | 407 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | – | – | – | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 241 | 256 | 238 | 214 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 606 | 197 | 197 | 240 | 432 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Omsättningstillgångar | 124 | 111 | 130 | 94 | 97 | 37 | 2 | 12 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 37 | 37 | 70 | 70 | 0 | −38 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | −38 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 35 | 35 | 35 | 69 | 69 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 89 | 74 | 92 | 23 | 27 | 37 | 41 | 12 | 81 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 140 | 718 | 737 | 741 | 937 | 945 | 945 | 958 | 1 022 |
| Eget kapital | 1 119 | 713 | 737 | 741 | 937 | 940 | 940 | 958 | 1 014 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 069 | 663 | 687 | 691 | 887 | 890 | 890 | 908 | 964 |
| Balanserat resultat | 1 079 | 687 | 691 | 887 | 890 | 890 | 908 | 964 | 1 194 |
| Årets resultat | −10 | −24 | −4 | −196 | −3 | 0 | −18 | −56 | −229 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 0 | 7 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Övriga skulder | 20 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 5 | 5 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 887 | 890 | 890 | 908 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen i nettoomsättning jämfört med föregående år beror huvudsakligen på variationer i intäkter från bolagets finansiella placeringar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 407 | 407 | 407 | 407 | 407 | 407 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 606 | 606 | 197 | 197 | 240 | 432 | 260 | 260 | 260 | 260 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 |
| Årets inköp | – | – | 3 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 256 | 238 | 214 | 424 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | −9 | −10 | −9 | −8 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 100 | 80 | 60 | 40 | 20 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | 20 | 20 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 38067, 100 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-04-16
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara att investera i energi, värdepapper, materiella och immateriella tillgångar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även investera i olika former av värdepapper, handel med valutor, kryptovalutor, aktier, hävstångsprodukter, derivat och andra finansiella produkter eller instrument samt i råvaruprospektering och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver holding- och investeringsverksamhet inom främst energiområdet. Bolaget är ett moderbolag till det helägda amerikanska bolaget Rocket Oil & Gas Inc, som innehar rättigheter i såväl leasar som oljekällor i Texas och Oklahoma. Bolaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.