Start › Västernorrlands län › Alnö
Premium Fönster & Bygg Sweden AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 10 613 | 10 622 | 20 527 |
| Nettoomsättning | 10 611 | 10 620 | 20 517 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 10 |
| Rörelsekostnader | 11 036 | 10 804 | 22 984 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 489 | 7 183 | 18 612 |
| Övriga externa kostnader | 1 808 | 2 274 | 2 720 |
| Personalkostnader | 1 671 | 1 278 | 1 625 |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 58 | 26 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 10 | 0 |
| Rörelseresultat | −424 | −182 | −2 456 |
| Finansiella poster | −74 | 177 | −23 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 228 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −3 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 74 | 48 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −498 | −5 | −2 479 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 2 366 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 2 366 |
| Resultat före skatt | −498 | −5 | −114 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −1 | 0 |
| Årets resultat | −498 | −5 | −114 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 606 | 6 854 | 5 773 |
| Anläggningstillgångar | 1 402 | 1 471 | 699 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 18 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 18 |
| Materiella anläggningstillgångar | 932 | 1 001 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 827 | 888 | 16 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 105 | 112 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 470 | 470 | 665 |
| Andelar i intresseföretag | 222 | 222 | 445 |
| Fordringar hos intresseföretag | 248 | 248 | 220 |
| Omsättningstillgångar | 4 204 | 5 383 | 5 074 |
| Varulager m.m. | 2 011 | 2 011 | 2 011 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 50 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 2 194 | 3 373 | 2 386 |
| Kundfordringar | 398 | 1 692 | 1 128 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 100 | 1 100 | 670 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 354 | 350 | 71 |
| Övriga fordringar | 41 | 43 | 273 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 300 | 188 | 243 |
| Kassa och bank | – | 0 | 678 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 606 | 6 854 | 5 773 |
| Eget kapital | 3 050 | 3 548 | 3 553 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 000 | 3 498 | 3 503 |
| Balanserat resultat | 3 498 | 3 503 | 3 617 |
| Årets resultat | −498 | −5 | −114 |
| Långfristiga skulder | 1 325 | 1 908 | 1 040 |
| Checkräkningskredit | 285 | 869 | 0 |
| Övriga skulder | 1 040 | 1 040 | 1 040 |
| Kortfristiga skulder | 1 231 | 1 398 | 1 180 |
| Leverantörsskulder | 563 | 510 | 55 |
| Skatteskulder | 2 | 7 | 0 |
| Övriga skulder | 439 | 609 | 683 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 227 | 271 | 442 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Premium Fönster & Bygg Sweden AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Premium Fönster & Bygg Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Premium Fönster & Bygg Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Premium Fönster & Bygg Sweden AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Premium Fönster & Bygg Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Premium Fönster & Bygg Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 222 | 222 | 445 | 445 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 222 | 0 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 116 | 116 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 116 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 4 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 939 | 939 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 0 | 919 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 30 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 112 | 51 | 33 | 25 |
| Årets avskrivningar | 61 | 37 | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 19 | 0 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 88 | 71 | 53 |
| Årets avskrivningar | 0 | 18 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- ESKADERVÄGEN 1, 865 32 ALNÖ
- Registrerat
- 2014-04-16
- Bransch
- Provisionshandel med virke och byggmaterial
Verksamhet enligt registret
Försäljning av fönster och övrig byggmaterial, byggentreprenad, byggtjänster, bygg- och fastighetsstädning, hushållsnära tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Försäljning av trä- och skogsprodukter, biprodukter och restprodukter från ovan samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 596-3228
- Premium PVC Fönster Sweden AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-07-08)
- Årsstämma
- 2026-07-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Sundsvall registrerades år 2014 och verksamhet i företaget påbörjades i januari 2015. Bolaget bedriver handel med byggmaterial, företrädesvis fönster och byggtjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.