Start › Stockholms län › Stockholm
Vrenen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 37 | 0 | 307 | 126 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 37 | 0 | 307 | 126 |
| Rörelsekostnader | 15 | 36 | 38 | 31 | 89 | 373 | 1 029 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 36 | 38 | 31 | 89 | 349 | 80 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 24 | 948 |
| Rörelseresultat | −15 | −36 | −38 | 6 | −88 | −66 | −903 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 0 | 397 | 1 758 | 4 984 | 40 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 397 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 4 984 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | – | 0 | 1 758 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 45 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | −33 | −38 | 403 | 1 670 | 4 918 | −863 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 350 | 422 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 350 | 422 |
| Resultat före skatt | −15 | −33 | −38 | 403 | 1 670 | 5 268 | −441 |
| Årets resultat | −15 | −33 | −38 | 403 | 1 670 | 5 268 | −441 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 | 28 | 41 | 620 | 1 820 | 6 946 | 2 748 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 6 | 3 | 3 | 170 | 1 477 | 1 477 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 3 | 3 | 170 | 1 477 | 1 477 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 167 | 167 | 167 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 6 | 3 | 3 | 3 | 1 310 | 1 310 |
| Omsättningstillgångar | 13 | 22 | 38 | 616 | 1 650 | 5 469 | 1 271 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 10 | 10 | 10 | 10 | 5 417 | 325 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 4 992 | 0 |
| Övriga fordringar | 11 | 10 | 10 | 10 | 10 | 425 | 325 |
| Kassa och bank | 3 | 12 | 28 | 606 | 1 640 | 52 | 946 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 | 28 | 41 | 620 | 1 820 | 6 946 | 2 748 |
| Eget kapital | −18 | −3 | 30 | 608 | 1 805 | 6 634 | 2 366 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −68 | −53 | −20 | 558 | 1 755 | 6 584 | 2 316 |
| Balanserat resultat | −53 | −20 | 18 | 155 | 84 | 1 316 | 2 758 |
| Årets resultat | −15 | −33 | −38 | 403 | 1 670 | 5 268 | −441 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 31 | 11 | 11 | 15 | 312 | 31 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 15 | 12 | 2 |
| Övriga skulder | 31 | 31 | 11 | 11 | 0 | 300 | 29 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 755 | 6 584 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 167 | 167 | 167 | 167 |
| Försäljningar och utrangeringar | 167 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 6 | 3 | 3 | 3 | 1 310 | 1 310 | 1 310 |
| Årets inköp | – | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 | – | – | 0 | 1 307 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 55642, 102 14 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-03-21
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall direkt eller indirekt äga, bedriva handel med samt förvalta fastigheter och fastighetsrelaterade tillgångar samt bedriva konsultation och rådgivning inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5338-9722
- Vrenen AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver inte längre någon verksamhet och kommer att avvecklas under kommande år. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.