Aimsys Sweden AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 159 | 12 | 174 | 218 | 1 347 | 1 311 | 131 | 827 | 2 082 |
| Nettoomsättning | 159 | 12 | 17 | 0 | 1 257 | 1 311 | 131 | 776 | 2 073 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 157 | 218 | 90 | – | 0 | 51 | 9 |
| Rörelsekostnader | 94 | 16 | 301 | 514 | 1 532 | 796 | 142 | 1 078 | 1 460 |
| Handelsvaror | 46 | 0 | 2 | 10 | 221 | 222 | 101 | 273 | 1 185 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 8 | 46 | 140 | 783 | 261 | 38 | 555 | 101 |
| Personalkostnader | 11 | 5 | 243 | 354 | 500 | 265 | 0 | 250 | 175 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 10 | 10 | 10 | 1 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 48 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | 65 | −4 | −127 | −297 | −185 | 515 | −11 | −251 | 622 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 31 | 1 | −1 | −2 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 31 | 1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | −4 | −127 | −298 | −154 | 516 | −12 | −253 | 620 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 103 | −103 | 0 | 112 | −112 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 88 | −88 | 0 | 112 | −112 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 15 | −15 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 65 | −4 | −127 | −298 | −51 | 412 | −12 | −141 | 508 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 57 | – | 0 | 74 |
| Årets resultat | 65 | −4 | −127 | −298 | −51 | 356 | −12 | −141 | 434 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 99 | 34 | 37 | 183 | 546 | 792 | 157 | 244 | 857 |
| Anläggningstillgångar | 14 | 17 | 20 | 30 | 41 | 51 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 17 | 20 | 30 | 41 | 51 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 14 | 17 | 20 | 30 | 41 | 51 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 85 | 17 | 17 | 153 | 505 | 740 | 157 | 244 | 857 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 0 | 2 | 25 | 60 | 118 | 11 | 2 | 656 |
| Övriga fordringar | 7 | 0 | 2 | 7 | 42 | 118 | 11 | 2 | 284 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 18 | 18 | – | – | 0 | 372 |
| Kassa och bank | 78 | 16 | 15 | 128 | 445 | 622 | 145 | 242 | 201 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 99 | 34 | 37 | 183 | 546 | 792 | 157 | 244 | 857 |
| Eget kapital | 97 | 32 | 36 | 163 | 461 | 512 | 156 | 168 | 309 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 47 | −18 | −14 | 113 | 411 | 462 | 106 | 118 | 259 |
| Balanserat resultat | −18 | −14 | 113 | 411 | 462 | 106 | 118 | 259 | −175 |
| Årets resultat | 65 | −4 | −127 | −298 | −51 | 356 | −12 | −141 | 434 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 103 | – | 0 | 112 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 88 | – | 0 | 112 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 2 | 1 | 20 | 85 | 177 | 1 | 76 | 435 |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | 1 | 7 | 15 | 3 | 1 | 2 | 301 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 0 | 2 | 58 | 57 | 0 | 74 | 74 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 11 | 12 | 73 | – | 0 | 61 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 44 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 113 | 411 | 462 | 106 | 118 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad omsättning med anledning av tillkommande tjänsteuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har medvetet inte satsat på försäljning och marknadsföring.Bolaget har fokuserat på att ta fram en ny applikation och utveckla det befintliga analyssystemet. Utvecklingen av den nya applikationen skall vara klar inom 2023. Först då kommer vi att marknadsföra systemet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi har utvecklat den tredje versionen av analysprogrammet baserat på Artificiell Intelligens. Det har resulterat i ett system som blivit verifierat för forskning. INSEP i Frankrike är det första institutionen som beställer systemet. Ordern som levereras i två etapper Påverkar bolagets omsättning positivt under 2020 och 2021. Vi räknar med flera beställningar från idrottshögskolor och landslag runt om i världen under de närmaste åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Långa försäljningsprocesser gör att bolaget inte levererar anläggning varje år. Det här året har ingen ny anläggning installerats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Långa försäljningsprocesser gör att bolaget inte levererar anläggning varje år. Det här året har ingen ny anläggning installerats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 52 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 38 | 35 | 32 | 22 | 11 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 | 3 | 10 | 10 | 10 | 1 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GULLFAXEGATAN 1, 224 74 LUND
- Registrerat
- 2014-02-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Utveckling av kamerasystem för analys för en atlets beteende och eller rörelser under ett lopp. Framtagande av kamerasystem för analys av ett objekt rörelser. Framtagande och utveckling av kamerabaserade system för rörelseanalys.
Bankgironummer
- 535-2851
- Aimsys Sweden AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.