Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Kylsjö IT AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 664 | 819 | 168 | 1 509 | 1 613 | 1 588 | 1 830 | 1 675 |
| Nettoomsättning | 664 | 819 | 0 | 1 504 | 1 615 | 1 505 | 1 830 | 1 675 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 168 | 6 | −2 | 82 | – | – |
| Rörelsekostnader | 92 | 415 | 180 | 882 | 1 008 | 899 | 1 001 | 993 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 142 | 134 | 259 | 228 | 233 | 243 | 189 |
| Personalkostnader | −24 | 268 | 41 | 617 | 775 | 666 | 758 | 804 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 572 | 405 | −12 | 627 | 605 | 688 | 829 | 682 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | −2 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 572 | 405 | −11 | 628 | 605 | 686 | 828 | 681 |
| Bokslutsdispositioner | 7 | 170 | 0 | −157 | −150 | −173 | −208 | −170 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 7 | 170 | 0 | −157 | −150 | −173 | −208 | −170 |
| Resultat före skatt | 579 | 575 | −11 | 471 | 455 | 513 | 620 | 511 |
| Skatt på årets resultat | 125 | 125 | 2 | 98 | 94 | 111 | 134 | 114 |
| Årets resultat | 454 | 450 | −12 | 373 | 360 | 402 | 486 | 397 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 267 | 2 206 | 1 740 | 2 086 | 1 872 | 1 497 | 1 373 | 1 092 |
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 1 255 | 1 261 | 518 | 21 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 11 | 18 | 21 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 11 | 18 | 21 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | 1 250 | 1 250 | 500 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 500 | 1 250 | 1 250 | 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 767 | 950 | 479 | 1 568 | 1 851 | 1 497 | 1 373 | 1 092 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 265 | 18 | 386 | 391 | 393 | 604 | 572 |
| Kundfordringar | 0 | 170 | 0 | 349 | 317 | 385 | 523 | 569 |
| Övriga fordringar | 4 | 1 | 5 | 38 | 61 | 0 | 2 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 95 | 14 | 0 | 13 | 8 | 79 | 0 |
| Kassa och bank | 763 | 685 | 461 | 1 182 | 1 459 | 1 104 | 769 | 520 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 267 | 2 206 | 1 740 | 2 086 | 1 872 | 1 497 | 1 373 | 1 092 |
| Eget kapital | 1 328 | 1 084 | 834 | 1 042 | 918 | 800 | 662 | 606 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 278 | 1 034 | 784 | 992 | 868 | 750 | 612 | 556 |
| Balanserat resultat | 824 | 584 | 797 | 618 | 508 | 348 | 126 | 159 |
| Årets resultat | 454 | 450 | −12 | 373 | 360 | 402 | 486 | 397 |
| Obeskattade reserver | 681 | 688 | 858 | 858 | 701 | 551 | 378 | 170 |
| Periodiseringsfonder | 681 | 688 | 858 | 858 | 701 | 551 | 378 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 258 | 433 | 48 | 186 | 253 | 146 | 333 | 316 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 4 | 6 | 9 | 11 | 8 |
| Skatteskulder | 250 | 126 | 2 | – | 0 | 3 | 83 | 159 |
| Övriga skulder | 8 | 135 | 11 | 129 | 172 | 73 | 181 | 90 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 172 | 35 | 53 | 74 | 62 | 59 | 59 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 200 | 195 | 250 | – | 264 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 200 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 992 | 868 | 750 | 612 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 500 | 1 250 | 1 250 | 500 |
| Årets inköp | 250 | – | 750 | 500 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 | 27 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 2 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 21 | 16 | 11 | 5 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- LINGONVÄGEN 26, 435 44 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2014-02-25
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska, direkt eller indirekt, bedriva konsulterande verksamhet och annan liknande verksamhet inom områdena Data, Informations- och Kommunikationsteknologi (ICT), affärsutveckling och management samt tillhandahålla tjänster inom samma områden. Aktiebolaget kan bedriva konsultverksamhet inom området bokföring och närliggande tjänster inom och utanför ICT. Aktiebolaget kan placera egna tillgångar i finansiella instrument samt andra innehav som ligger inom och utanför ICT.
Bankgironummer
- 321-5811
- Kylsjö IT AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölnlycke
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver IT-konsultverksamhet med inriktning mot management. Företaget har sitt säte i Mölnlycke .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.