Start › Västra Götalands län › Göteborg
Wallenstam Fastigheter 102 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −4 | −8 |
| Finansiella poster | 48 | 1 836 | 146 980 | 0 | −269 | −253 | −565 | 553 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 142 229 | 0 | 0 | 0 | 0 | 550 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 48 | 1 836 | 4 752 | – | – | – | 0 | 4 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 269 | 253 | 558 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | 1 834 | 146 979 | −2 | −270 | −254 | −569 | 546 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 |
| Erhållna koncernbidrag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 |
| Resultat före skatt | 48 | 1 836 | 146 980 | 0 | −269 | −253 | −565 | 550 |
| Årets resultat | 48 | 1 836 | 146 980 | 0 | −269 | −253 | −565 | 550 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 934 | 1 886 | 164 195 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 910 |
| Anläggningstillgångar | 1 934 | 1 886 | 164 194 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 910 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 934 | 1 886 | 164 194 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 910 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 360 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 934 | 1 886 | 164 194 | 0 | 0 | 0 | 0 | 550 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 934 | 1 886 | 164 195 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 910 |
| Eget kapital | 1 934 | 1 886 | 164 195 | 17 214 | 50 | 50 | 50 | 665 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 884 | 1 836 | 164 145 | 17 164 | 0 | 0 | 0 | 615 |
| Balanserat resultat | 1 836 | 0 | 17 164 | 17 164 | 269 | 253 | 566 | 65 |
| Årets resultat | 48 | 1 836 | 146 980 | 0 | −269 | −253 | −565 | 550 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 245 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 883 | – | 164 145 | – | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 883 | – | 164 145 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 17 164 | 269 | 253 | 565 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
företaget har frånträtt aktier i dotterföretag 2023-01-02, i enlighet med aktieöverlåtelseavtal vilket ingicks under räkenskapsåret 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 18 534 | 1 370 | 1 101 | 848 | 600 | 500 |
| Försäljningar och utrangeringar | 18 534 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 320 | 1 320 | 1 051 | 798 | 240 | 240 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 269 | 253 | 558 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 1 320 | 0 | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 934 | 1 886 | 164 194 | 0 | 0 | 0 | 0 | 550 | 0 |
| Årets inköp | 48 | 1 836 | 164 194 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 164 145 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2014-02-04
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget har inte bedrivit någon verksamhet de senaste åren.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 87 kB | Öppna |
| 2024 | 86 kB | Öppna |
| 2023 | 87 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget har inte bedrivit någon verksamhet de senaste åren.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 94 AB, org.nr 556934-2057.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 94 AB, org.nr 556934-2057.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 94 AB, org.nr 556934-2057.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.