Start › Stockholms län › Tyresö
Nuclea AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 092 | 2 109 | 3 951 | 3 110 | 2 814 |
| Nettoomsättning | 1 015 | 1 985 | 3 868 | 3 082 | 2 814 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −7 | 7 | 6 | 8 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 84 | 117 | 78 | 20 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 063 | 2 168 | 2 591 | 2 080 | 1 335 |
| Råvaror och förnödenheter | 49 | 93 | 94 | 80 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 485 | 553 | 841 | 487 | 207 |
| Personalkostnader | 462 | 1 472 | 1 610 | 1 479 | 1 129 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 46 | 35 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 18 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 29 | −58 | 1 360 | 1 030 | 1 479 |
| Finansiella poster | 2 | −1 576 | 123 | 37 | 77 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 121 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 5 | 8 | 55 | 14 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 601 | 0 | 18 | −63 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | −1 635 | 1 484 | 1 067 | 1 556 |
| Resultat före skatt | 31 | −1 635 | 1 484 | 1 067 | 1 556 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 281 | 221 | 309 |
| Årets resultat | 30 | −1 635 | 1 202 | 845 | 1 247 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 095 | 5 290 | 7 264 | 6 448 | 5 868 |
| Anläggningstillgångar | 4 411 | 4 479 | 5 663 | 5 148 | 4 118 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 14 | 25 | 37 | 49 | 0 |
| Goodwill | 14 | 25 | 37 | 49 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 92 | 130 | 125 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 36 | 92 | 130 | 125 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 361 | 4 361 | 5 495 | 4 974 | 4 118 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 0 | 1 634 | 1 634 | 2 014 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 361 | 4 361 | 3 861 | 3 340 | 2 104 |
| Omsättningstillgångar | 684 | 811 | 1 602 | 1 299 | 1 750 |
| Varulager m.m. | 28 | 36 | 29 | 23 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 28 | 36 | 29 | 23 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 324 | 466 | 264 | 399 |
| Kundfordringar | 8 | 24 | 41 | 7 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 243 | 82 | 269 |
| Övriga fordringar | 204 | 258 | 140 | 162 | 130 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 42 | 42 | 12 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 104 | 104 | 72 | 72 | 294 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 104 | 104 | 72 | 72 | 294 |
| Kassa och bank | 333 | 348 | 1 035 | 940 | 1 057 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 095 | 5 290 | 7 264 | 6 448 | 5 868 |
| Eget kapital | 5 031 | 5 101 | 6 886 | 6 096 | 5 611 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 981 | 5 051 | 6 836 | 6 046 | 5 561 |
| Balanserat resultat | 4 951 | 6 686 | 5 633 | 5 201 | 4 313 |
| Årets resultat | 30 | −1 635 | 1 202 | 845 | 1 247 |
| Kortfristiga skulder | 64 | 189 | 379 | 352 | 257 |
| Förskott från kunder | 2 | 4 | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 60 | 72 | 16 | 3 |
| Övriga skulder | 29 | 82 | 266 | 291 | 223 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 44 | 38 | 45 | 32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | 150 | 350 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 100 | 150 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 046 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under åter har endast ett fåtal konsultuppdrag inom hälso- och sjukvård utförts vilket gör att omsättningen minskat mer än 30%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under hösten avslutades konsultverksamheten inom hälso- och sjukvård vilket gör att omsättningen har minskat med mer än 30%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nuclea AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nuclea AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Nuclea AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nuclea AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nuclea AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Nuclea AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nuclea AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nuclea AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Nuclea AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 361 | 4 361 | 3 861 | 3 340 | 2 104 | 1 585 |
| Årets inköp | – | 500 | 521 | 1 237 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 44 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 633 | 1 633 | 0 |
| Omklassificeringar | – | 1 633 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 633 | 1 633 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 1 633 | 0 |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 59 | 59 | 59 | 59 |
| Årets inköp | – | – | – | 59 |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 33 | 22 | 10 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 12 | 10 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 | 189 | 189 | 150 |
| Årets inköp | – | – | 39 | 150 |
| Försäljningar och utrangeringar | 78 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 75 | 97 | 59 | 25 |
| Årets avskrivningar | 38 | 38 | 34 | 25 |
| Återförda avskrivningar | 60 | – | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 634 | 1 634 | 2 014 | 1 812 |
| Årets inköp | – | – | – | 202 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | 0 | 380 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- METALLVÄGEN 3 A, 135 47 TYRESÖ
- Registrerat
- 2014-02-04
- Bransch
- Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Läkarverksamhet, konsultverksamhet inom hälso-sjukvård samt därmed förenlig verksamhet. Metallbearbetning och mekanisk verkstad, verkstadsmaskinservice (tryckluft- och eldrivna dito). Fotvård såväl medicinsk, friskvård och pedikyr. Bolaget ska även bedriva estetiska injektionsbehandlingar såsom botox och fillers inklusive medicinsk botox, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 219-2987
- Nuclea AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Tyresö kommun har under året bedrivit medicinskt fotvård samt konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.