Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Trollhättan

Rustorp Engineering AB

556960-7780AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
1,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
679 tkr
Årets resultat 2025
540 tkr
Eget kapital 2025
859 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,9 mkr1,9 mkr20242024: 2,3 mkr2,3 mkr20232023: 2,1 mkr2,1 mkr20222022: 1,8 mkr1,8 mkr20212021: 1,9 mkr1,9 mkr20202020: 2,1 mkr2,1 mkr20192019: 2,2 mkr2,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9002 2992 1621 7871 981
Nettoomsättning 1 8992 2982 0581 7821 898
Övriga rörelseintäkter 00104583
Rörelsekostnader 1 2381 4041 4161 3971 487
Handelsvaror ––0360
Övriga externa kostnader 164322220197173
Personalkostnader 1 0281 0331 1521 1191 269
Av- och nedskrivningar 4545444445
Övriga rörelsekostnader 24–––
Rörelseresultat 662895747390494
Finansiella poster 1718−29−1−2
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 10123––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 001––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar −11−2829––
Räntekostnader och liknande resultatposter 422412
Resultat efter finansiella poster 679913717390492
Bokslutsdispositioner 21077−839
Förändring av periodiseringsfonder 01040−900
Förändring av överavskrivningar 22779
Resultat före skatt 6801 020724306500
Skatt på årets resultat 14021115771108
Årets resultat 540809567235392

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 2331 3901 2501 1911 731
Anläggningstillgångar 652693622608872
Materiella anläggningstillgångar 453499518562606
Byggnader och mark 430468505543580
Inventarier, verktyg och installationer 2331132026
Finansiella anläggningstillgångar 19919410446265
Andra långfristiga värdepappersinnehav 199194104460
Omsättningstillgångar 581697628583859
Kortfristiga fordringar 197422478497641
Kundfordringar 1972320253202
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 0145374––
Övriga fordringar 046104244259
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––0179
Kassa och bank 38427515087218
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 2331 3901 2501 1911 731
Eget kapital 859929619153467
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 809879569103417
Balanserat resultat 269693−12824
Årets resultat 540809567235392
Obeskattade reserver 99101207214131
Periodiseringsfonder 9090194194104
Ackumulerade överavskrivningar 911132026
Kortfristiga skulder 2753614238251 134
Skatteskulder 1754–027
Övriga skulder 2182723887901 071
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4135353535

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag 250500250––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 226232169820
Årets inköp 2110388––
Försäljningar och utrangeringar 28400––
Ackumulerade nedskrivningar 273866360
Årets nedskrivningar –02936–
Återförda nedskrivningar –1038882–

Byggnader och mark

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-30
Anskaffningsvärde 1 1761 1761 1761 1761 1761 038
Årets inköp ––––138–
Ackumulerade avskrivningar 746709671634596560
Årets avskrivningar 3838383836–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-30
Anskaffningsvärde 789986868686
Årets inköp 0290–––
Försäljningar och utrangeringar 21160–––
Ackumulerade avskrivningar 556873676051
Årets avskrivningar 88779–
Återförda avskrivningar 21130–––

Om bolaget

Adress
RUSTORP 5, 461 92 TROLLHÄTTAN
Registrerat
2014-02-04
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektering och maskinkonstruktion samt annan därmed förenlig verksamhet. Driften av Stall Rustorp med följande verksamhetsbeskrivning. Behandling, rehabilitering och holistisk hälsa för hästar och människa, utbildning av häst och ryttare, sadelutprovning och försäljning av sadlar.

Bankgironummer

538-1702
Rustorp Engineering AB
kontrollerat 2026-10-11
671-3945
Rustorp Engineering AB
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Trollhättans kommun, Västra Götalands län
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-26
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom projektering och maskinkonstruktion. Verksamheten avseende behandling, rehabilitering och holistisk hälsa för häst och människa, utbildning av häst och ryttare, sadelutprovning och försäljning av sadlar inom bifirma Stall Rustorp är vilande. Företaget har sitt säte i Trollhättans kommun, Västra Götalands län .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna