Start › Västmanlands län › Västerås
Fura i Mälardalen AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 | 32 | 5 | 7 | 8 | 29 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 32 | 5 | 7 | 8 | 29 | 43 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | −8 | −32 | −5 | −7 | −8 | −29 | −48 |
| Finansiella poster | 301 | 303 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 271 | −5 | −7 | −8 | −29 | −48 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 24 | 49 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 24 | 49 |
| Resultat före skatt | 294 | 271 | −5 | −7 | −8 | −5 | 1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Årets resultat | 294 | 271 | −5 | −7 | −8 | −5 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 289 | 3 296 | 3 025 | 3 026 | 3 034 | 3 052 | 128 |
| Anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 289 | 296 | 25 | 26 | 34 | 52 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 288 | 295 | 24 | 25 | 32 | 52 | 128 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 289 | 3 296 | 3 025 | 3 026 | 3 034 | 3 052 | 128 |
| Eget kapital | 590 | 297 | 25 | 30 | 37 | 45 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 540 | 247 | −25 | −20 | −13 | −5 | 0 |
| Balanserat resultat | 247 | −25 | −20 | −13 | −5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 294 | 271 | −5 | −7 | −8 | −5 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Långfristiga skulder | 1 200 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 0 |
| Övriga skulder | 1 200 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 499 | 999 | 999 | 996 | 997 | 1 006 | 54 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 1 497 | 997 | 997 | 991 | 992 | 1 001 | 48 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 5 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −13 | −5 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | 3 000 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- CHAMPINJONVÄGEN 21, 725 91 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-01-24
- Bransch
- Partihandel med virke och andra byggmaterial
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet består av försäljning av småhus samt konsultverksamhet i heminredning och därmed förenlig verksamhet, samt förvaltning av värdepapper.
Bankgironummer
- 532-0643
- Fura i Mälardalen A
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning av småhus samt konsultationer inom heminredning samt förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.