Start › Stockholms län › Stockholm
Calm Bay Capital AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 930 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 22 930 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Rörelseresultat | 22 915 | −15 | −15 | −15 | −15 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | 0 | −30 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 915 | −15 | −15 | −15 | −45 |
| Bokslutsdispositioner | −5 687 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −5 687 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 17 228 | −15 | −15 | −15 | −45 |
| Skatt på årets resultat | 3 514 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 13 714 | −15 | −15 | −15 | −45 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 099 | 2 184 | 2 199 | 2 215 | 2 230 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 25 099 | 2 184 | 2 199 | 2 215 | 2 230 |
| Kortfristiga placeringar | 2 100 | 2 100 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 100 | 2 100 | – | – | – |
| Kassa och bank | 22 999 | 84 | 2 199 | 2 215 | 2 230 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 099 | 2 184 | 2 199 | 2 215 | 2 230 |
| Eget kapital | 15 884 | 2 170 | 2 186 | 2 201 | 2 216 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 834 | 2 120 | 2 136 | 2 151 | 2 166 |
| Balanserat resultat | 2 120 | 2 136 | 2 151 | 2 166 | 2 211 |
| Årets resultat | 13 714 | −15 | −15 | −15 | −45 |
| Obeskattade reserver | 5 687 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 5 687 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 528 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Skatteskulder | 3 514 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 739 | 0 | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 2 739 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökning av nettoomsättning beror på att företaget under året redovisat konsultintäkter av engångskaraktär som upparbetats under flera år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 8, 111 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-01-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga aktier i bolag med private equity-verksamhet samt äga och förvalta aktier och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-05
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att äga aktier i bolag med private equity-verksamhet samt äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är i Stockholm, Stockholms län. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.