Genomsyn

Start › Jönköpings län › Vetlanda

Martins Kök & Deli i Vetlanda AB

556959-3667AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
160 tkr
Årets resultat 2025
94 tkr
Eget kapital 2025
525 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 94 tkr94 tkr20242024: 52 tkr52 tkr20232023: 44 tkr44 tkr20222022: 27 tkr27 tkr20212021: 55 tkr55 tkr20202020: 40 tkr40 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 6841 4301 3211 1281 205811
Nettoomsättning 1 6831 4301 3211 1281 205811
Övriga rörelseintäkter 0000––
Rörelsekostnader 1 5261 3421 2411 0751 104789
Handelsvaror 976922896694785512
Övriga externa kostnader 319251237269224226
Personalkostnader 2251641021078641
Av- och nedskrivningar 6555910
Rörelseresultat 15888805310122
Finansiella poster 32−4−7−9−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 5400––
Räntekostnader och liknande resultatposter 2247910
Resultat efter finansiella poster 1609076469212
Bokslutsdispositioner −41−23−20−11−2239
Förändring av periodiseringsfonder −41−23−20−11−2239
Resultat före skatt 1196757357051
Skatt på årets resultat 26151281511
Årets resultat 945244275540

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 759591604631693633
Anläggningstillgångar 886368737887
Materiella anläggningstillgångar 886368737887
Inventarier, verktyg och installationer 000004
Förbättringsutgifter på annans fastighet 886368737883
Omsättningstillgångar 672529536558615547
Varulager m.m. 263844455851
Färdiga varor och handelsvaror 263844455851
Kortfristiga fordringar 134035465624
Kundfordringar 0234201
Övriga fordringar 42824332815
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 9108888
Kassa och bank 633450457468500472
EGET KAPITAL OCH SKULDER 759591604631693633
Eget kapital 525446394350323268
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 475396344300273218
Balanserat resultat 381344300273218178
Årets resultat 945244275540
Obeskattade reserver 117765333220
Periodiseringsfonder 117765333220
Kortfristiga skulder 11870158249348365
Leverantörsskulder 6352113252
Övriga skulder 1636109206304351
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 392928301912

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 1515––––
Medel att disponera ––––273–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 133103103103103103103
Årets inköp 30––––––
Ackumulerade avskrivningar 45403529241914
Årets avskrivningar 655555–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 22222222222222
Ackumulerade avskrivningar 22222222221914
Årets avskrivningar ––––44–

Om bolaget

Adress
LASARETTSGATAN 6 B, 574 32 VETLANDA
Registrerat
2014-01-22
Bransch
Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva koordinering av besöksgrupper, förmedling av arrangemang, resor, konferenspaket, hotellrum och även bedriva delikatessbutik och catering samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

224-9829
Martins Kök & Deli i Vetlanda AB
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Vetlanda
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-28
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver delikatessbutik och catering. Företaget har sitt säte i Vetlanda .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20218 kB Öppna