DANIA Medical AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 576 | 576 | 576 | 576 | 2 352 | 2 510 | 1 494 |
| Nettoomsättning | 576 | 576 | 576 | 576 | 2 352 | 2 510 | 1 494 |
| Rörelsekostnader | 2 241 | 2 429 | 3 911 | 3 346 | 2 121 | 1 817 | 1 150 |
| Övriga externa kostnader | 712 | 1 141 | 992 | 1 162 | 430 | 353 | 227 |
| Personalkostnader | 1 362 | 1 273 | 2 904 | 2 169 | 1 691 | 1 464 | 891 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 16 | 16 | 16 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 85 | – | – | – | – | 0 | 32 |
| Rörelseresultat | −1 665 | −1 853 | −3 335 | −2 770 | 231 | 694 | 344 |
| Finansiella poster | 3 522 | 4 409 | 1 980 | 4 000 | 0 | 0 | −3 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 3 600 | 4 400 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 000 | 4 000 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 7 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 82 | −2 | 22 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 857 | 2 556 | −1 355 | 1 230 | 231 | 693 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 14 | 2 | 0 | 85 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 85 | −50 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 14 | 2 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 857 | 2 556 | −1 341 | 1 232 | 231 | 778 | 291 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 53 | 173 | 66 |
| Årets resultat | 1 857 | 2 556 | −1 341 | 1 232 | 178 | 606 | 225 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 487 | 6 629 | 5 377 | 7 257 | 570 | 994 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 1 341 | 143 | 53 | 69 | 20 | 20 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 296 | 18 | 33 | 49 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 296 | 18 | 33 | 49 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 125 | 20 | 20 | 20 | 20 | 40 |
| Andelar i intresseföretag | 45 | 45 | 20 | 20 | 20 | 20 | 40 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 80 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 146 | 6 486 | 5 324 | 7 188 | 550 | 974 | 630 |
| Kortfristiga fordringar | 4 090 | 4 336 | 2 408 | 4 366 | 147 | 285 | 176 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 40 | 243 | 173 |
| Fordringar hos intresseföretag | 3 819 | 4 000 | 2 000 | 4 000 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 193 | 193 | 245 | 206 | 2 | 1 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 78 | 143 | 163 | 160 | 105 | 42 | 0 |
| Kassa och bank | 4 056 | 2 150 | 2 916 | 2 822 | 403 | 689 | 454 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 487 | 6 629 | 5 377 | 7 257 | 570 | 994 | 670 |
| Eget kapital | 7 792 | 6 365 | 4 829 | 6 925 | 243 | 665 | 310 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 742 | 6 315 | 4 779 | 6 875 | 193 | 615 | 260 |
| Balanserat resultat | 5 885 | 3 759 | 6 120 | 5 644 | 15 | 10 | 35 |
| Årets resultat | 1 857 | 2 556 | −1 341 | 1 232 | 178 | 606 | 225 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 14 | – | 0 | 85 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 85 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 14 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 314 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 314 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 382 | 264 | 548 | 318 | 327 | 329 | 275 |
| Leverantörsskulder | 41 | 49 | 68 | 42 | 39 | 6 | 20 |
| Skatteskulder | 12 | 13 | 17 | 15 | 137 | 181 | 39 |
| Övriga skulder | 288 | 155 | 400 | 202 | 60 | 111 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 40 | 47 | 63 | 59 | 90 | 31 | 121 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 450 | 430 | 1 020 | – | 190 | 600 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 193 | 615 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En av bolagets viktigaste kunder har under året kraftigt ökat verksamheten vilket inneburit att Dania Medicals tjänster har efterfrågats i större utsträckning vilket därmed bidragit till årets omsättningsökning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | 0 | 25 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 80 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 80 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 438 | 78 | 78 | 78 | 78 |
| Årets inköp | 1 360 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 142 | 60 | 45 | 29 | 13 |
| Årets avskrivningar | 82 | 16 | 16 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- NUMMERTREVÄGEN 2, 212 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2014-01-10
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva primärvårdsmottagning, slutenvård med läkare samt medicinsk utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 529-0663
- DANIA MEDICAL AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver primärvårdsmottagning, slutenvård samt medicinsk utbildning. Företaget har sitt säte i Malmö kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.