Start › Örebro län › Sköllersta
Bygg & fasadteknik i Sverige AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 961 | 11 526 |
| Nettoomsättning | 3 702 | 10 661 |
| Övriga rörelseintäkter | 259 | 864 |
| Rörelsekostnader | 4 740 | 11 290 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 509 | 5 495 |
| Övriga externa kostnader | 772 | 1 313 |
| Personalkostnader | 1 366 | 4 364 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 188 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | −69 |
| Rörelseresultat | −780 | 236 |
| Finansiella poster | −2 | −5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −782 | 231 |
| Bokslutsdispositioner | 275 | −61 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 275 | −61 |
| Resultat före skatt | −507 | 170 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 30 |
| Årets resultat | −507 | 140 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 682 | 2 484 |
| Anläggningstillgångar | 179 | 272 |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 | 222 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 129 | 222 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 503 | 2 212 |
| Kortfristiga fordringar | 503 | 1 500 |
| Kundfordringar | 79 | 1 154 |
| Övriga fordringar | 424 | 346 |
| Kassa och bank | 0 | 712 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 682 | 2 484 |
| Eget kapital | 238 | 745 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 |
| Reservfond | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 188 | 695 |
| Överkursfond | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 695 | 555 |
| Årets resultat | −507 | 140 |
| Obeskattade reserver | 0 | 275 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 275 |
| Långfristiga skulder | 157 | 0 |
| Checkräkningskredit | 157 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 287 | 1 465 |
| Leverantörsskulder | 58 | 251 |
| Skatteskulder | 141 | 196 |
| Övriga skulder | 12 | 147 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 77 | 870 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 188 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 467 | 467 | 467 |
| Ackumulerade avskrivningar | 338 | 245 | 150 |
| Årets avskrivningar | 93 | 94 | – |
Om bolaget
- Adress
- Skruke, 697 94 SKÖLLERSTA
- Registrerat
- 2014-01-10
Verksamhet enligt registret
Fastighetsskötsel, byggverksamhet, finsnickeri, håltagning, solskyddsarbete samt därmed förenliga verksamheter. Handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Handel med personbilar, lätta lastbilar, tunga lastbilar, motorcyklar samt tillbehör till nämnda och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-07-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet skall vara fastighetsskötsel, byggverksamhet, finsnickeri, håltagning, solskyddsarbete samt därmed förenliga verksamheter. Handel med personbilar, lätta lastbilar, tunga lastbilar, motorcyklar samt tillbehör till nämnda och därmed förenlig verksamhet. Handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 8 kB | Öppna |