Start › Stockholms län › Stockholm
LAvagn AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 380 | 1 468 | 103 | 3 018 | 2 550 | 2 376 | 1 807 | 2 648 |
| Nettoomsättning | 2 380 | 1 468 | 103 | 2 962 | 2 608 | 2 129 | 1 807 | 2 648 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 57 | −57 | 247 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 293 | 1 282 | 612 | 1 328 | 1 243 | 1 223 | 1 273 | 1 145 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 237 | 155 | 241 | 175 | 199 | 254 | 133 | 200 |
| Personalkostnader | 1 056 | 1 127 | 371 | 1 141 | 1 044 | 969 | 1 140 | 945 |
| Rörelseresultat | 1 087 | 186 | −509 | 1 690 | 1 307 | 1 153 | 534 | 1 502 |
| Finansiella poster | 14 | 50 | 7 | 0 | −1 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 21 | 50 | 9 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 101 | 236 | −502 | 1 690 | 1 307 | 1 153 | 534 | 1 500 |
| Bokslutsdispositioner | −284 | −45 | 1 224 | −180 | −280 | −293 | −136 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 1 279 | −180 | −280 | −293 | −136 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | 284 | 45 | 55 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 817 | 190 | 721 | 1 510 | 1 027 | 860 | 398 | 1 500 |
| Skatt på årets resultat | 234 | 63 | 169 | 374 | 222 | 71 | 87 | 335 |
| Årets resultat | 583 | 128 | 552 | 1 136 | 804 | 789 | 310 | 1 165 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 033 | 3 812 | 3 416 | 4 705 | 3 753 | 2 777 | 2 015 | 2 309 |
| Anläggningstillgångar | 950 | 950 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 950 | 950 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 950 | 950 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 083 | 2 862 | 3 416 | 4 705 | 3 753 | 2 777 | 2 015 | 2 309 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 248 | 40 | 616 | 289 | 553 | 156 | 253 |
| Kundfordringar | 269 | 235 | 0 | 369 | 0 | 362 | 18 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −138 | 5 | 197 |
| Övriga fordringar | 74 | 0 | 40 | 0 | 82 | 77 | 127 | 50 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 14 | 0 | 247 | 207 | 252 | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 2 740 | 2 614 | 3 376 | 4 089 | 3 464 | 2 223 | 1 859 | 2 056 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 033 | 3 812 | 3 416 | 4 705 | 3 753 | 2 777 | 2 015 | 2 309 |
| Eget kapital | 2 471 | 2 337 | 2 414 | 2 662 | 1 854 | 1 667 | 1 378 | 1 568 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 421 | 2 287 | 2 364 | 2 612 | 1 804 | 1 617 | 1 328 | 1 518 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 837 | 2 160 | 1 812 | 1 475 | 1 000 | 828 | 1 018 | 353 |
| Årets resultat | 583 | 128 | 552 | 1 136 | 804 | 789 | 310 | 1 165 |
| Obeskattade reserver | 284 | – | 0 | 1 279 | 1 099 | 819 | 526 | 390 |
| Periodiseringsfonder | 284 | – | 0 | 1 279 | 1 099 | 819 | 526 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 1 278 | 1 474 | 1 002 | 764 | 799 | 291 | 111 | 352 |
| Leverantörsskulder | 8 | 51 | 13 | 14 | 12 | 53 | 11 | 12 |
| Skulder till koncernföretag | 843 | 864 | 850 | 343 | 343 | – | – | – |
| Skatteskulder | 128 | 227 | 66 | 151 | 205 | −27 | 22 | 144 |
| Övriga skulder | 260 | 295 | 20 | 244 | 227 | 253 | 63 | 179 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | 38 | 53 | 12 | 12 | 12 | 15 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 650 | 450 | 204 | 800 | 329 | 500 | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 612 | 1 804 | 1 617 | 1 328 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30% då bolaget har återupptagit konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30% då bolaget har återupptagit konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% då bolaget endast haft intäkter från en månad istället för från tolv månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 950 | 950 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 950 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 950 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSHOLMS STRAND 179 LGHT 1603, 112 48 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-01-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom coaching, affärsutveckling och utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 622-7458
- LAVAgn c/o Lill-Anita Sönnerbo
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom coaching, affärsutveckling och utbildning i medelstora och stora företag. LAvagn är branschunikt och har som målsättning att utveckla Kundservicenheter så att dessa blir framgångsrika och lönsamma. Personalen får mentor och coachstöd av LAvagns VD. Bolaget är helägt dotterbolag till Collect Holding AB, org.nr 559097-6378. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret 2025 har varit ett stabilt år för Collect holding & LAvagn AB. Jag har haft ett fulltidsuppdrag som Interimschef och förändringledare på ITM8 under hela året. ITM8 är ett IT företag med placering i Stockholm och Malmö. Jag har varit chef för Service Management som består av flera enheter och 100 anställda. Förutan ansvarig ledarare så har jag också drivit ett stort förändringsarbete som sjösätts nu under slutet av januari 2026. Det handlar om att stänga ner Stockholm och flytta Customer Service till Malmö. Ett intensivt år med mycket press och resande. Mitt nuvarande uppdrag är planerad att avslutas under våren 2026 ( april eller maj månad). Min plan är att vara långledig över sommaren och förhoppningsvis få ett nytt liknande intermimsuppdrag från september 2026 .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Collect Holding AB
Visa källuppgift
agn är branschunikt och har som målsättning att utveckla Kundservicenheter så att dessa blir framgångsrika och lönsamma. Personalen får mentor och coachstöd av LAvagns VD. Bolaget är helägt dotterbolag till Collect Holding AB, org.nr 559097-6378. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Collect Holding AB
Visa källuppgift
agn är branschunikt och har som målsättning att utveckla Kundservicenheter så att dessa blir framgångsrika och lönsamma. Personalen får mentor och coachstöd av LAvagns VD. Bolaget är helägt dotterbolag till Collect Holding AB, org.nr 559097-6378. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Collect Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom coaching, affärsutveckling och utbildning.Bolaget är ett helägt dotterbolag till Collect Holding AB, org.nr 559097-6378 .