Start › Norrbottens län › Luleå
RockNeck Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 220 | 220 | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | 0 | 220 | 220 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 130 | 205 | 341 | 629 | 79 | 143 | 2 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 173 | 118 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 63 | 41 | 100 | 283 | 53 | 142 | 2 |
| Personalkostnader | 0 | 97 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 67 | 57 | 26 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 171 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −130 | −205 | −121 | −409 | −79 | −143 | −2 |
| Finansiella poster | 161 | 361 | 198 | −285 | 715 | 7 784 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 83 | – | 0 | −551 | 7 790 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 150 | 264 | – | – | 1 263 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | −3 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −12 | −14 | −198 | 285 | −6 | 6 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 156 | 77 | −694 | 635 | 7 642 | −2 |
| Resultat före skatt | 31 | 156 | 77 | −694 | 635 | 7 642 | −2 |
| Årets resultat | 31 | 156 | 77 | −694 | 635 | 7 642 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 915 | 6 022 | 5 867 | 6 068 | 6 755 | 7 698 | 33 |
| Anläggningstillgångar | 5 172 | 5 197 | 5 218 | 4 352 | 3 042 | 5 967 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 118 | 186 | 253 | 142 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 51 | 118 | 186 | 253 | 142 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 120 | 5 079 | 5 033 | 4 099 | 2 900 | 5 967 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 2 323 | 2 293 | 25 | 25 | 0 | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 500 | 2 500 | 2 775 | 2 000 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 298 | 286 | 2 233 | 2 074 | 2 900 | 5 967 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 743 | 825 | 649 | 1 717 | 3 712 | 1 731 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 724 | 625 | 548 | 1 504 | 82 | 65 | 0 |
| Kundfordringar | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 650 | 500 | 525 | 1 300 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 71 | 122 | 20 | 200 | 82 | 65 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 1 369 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 1 369 | 0 |
| Kassa och bank | 19 | 200 | 100 | 213 | 3 631 | 297 | 33 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 915 | 6 022 | 5 867 | 6 068 | 6 755 | 7 698 | 33 |
| Eget kapital | 5 879 | 5 949 | 5 793 | 6 016 | 6 710 | 7 674 | 33 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 829 | 5 899 | 5 743 | 5 966 | 6 660 | 7 624 | −17 |
| Balanserat resultat | 5 799 | 5 743 | 5 666 | 6 660 | 6 024 | −17 | −15 |
| Årets resultat | 31 | 156 | 77 | −694 | 635 | 7 642 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 74 | 74 | 53 | 45 | 23 | 0 |
| Leverantörsskulder | 20 | 0 | 4 | 8 | 16 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 1 | 59 | 54 | 29 | 10 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 19 | 15 | 0 |
| Ställda säkerheter | 5 000 | 5 000 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | – | – | – | 1 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 660 | 7 624 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har utfört några markentreprenad under året som bidragit till den ökade omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka företagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt.Styrelsen gör bedömningen att den rådande pandemin inte på kort sikt påverkar företaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 323 | 2 293 | 25 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 30 | 0 | 0 | 25 | 0 | 18 965 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 8 | 0 | – | – | 18 965 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 359 | 359 | 2 319 | 2 359 | 2 900 | 5 967 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 760 | 3 317 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 960 | 40 | 1 301 | 6 383 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 61 | 73 | 87 | 285 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 285 | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 500 | 2 500 | 2 775 | 2 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 2 500 | 775 | 2 000 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 275 | 0 | – | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | −500 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 336 | 336 | 336 | 336 | 169 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 167 | 169 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 285 | 218 | 150 | 83 | 26 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 67 | 67 | 67 | 57 | 26 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TIMMERMANSGATAN 32 LGH 1201, 972 41 LULEÅ
- Registrerat
- 2014-01-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultation inom organisation- och företagsutveckling, förvaltning av lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Luleå
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget utför diverse markentreprenad samt bedriver konsultationer inom organsiation- och företagsutveckling, samt äger och förvaltar andelar i dotterföretag. Företaget har sitt säte i Luleå .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.