PMH fastigheter i Lund Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 033 | 2 040 | 0 |
| Nettoomsättning | 2 033 | 2 040 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 535 | 1 338 | 735 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 346 | 299 | 135 |
| Personalkostnader | 1 177 | 1 039 | 600 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | 498 | 702 | −735 |
| Finansiella poster | 551 | −591 | 893 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 600 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 196 | 1 046 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 46 | 782 | 150 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 5 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 049 | 111 | 159 |
| Bokslutsdispositioner | −125 | 686 | 272 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −125 | 686 | 272 |
| Resultat före skatt | 924 | 797 | 431 |
| Skatt på årets resultat | 86 | 338 | 125 |
| Årets resultat | 838 | 459 | 306 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 794 | 1 493 | 1 462 |
| Anläggningstillgångar | 846 | 506 | 954 |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 33 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 813 | 506 | 954 |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 164 | 271 | 662 |
| Andra långfristiga fordringar | 641 | 227 | 291 |
| Omsättningstillgångar | 948 | 987 | 509 |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 112 | 0 |
| Övriga fordringar | 7 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 176 | 112 | 0 |
| Kassa och bank | 765 | 875 | 509 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 794 | 1 493 | 1 462 |
| Eget kapital | 1 022 | 584 | 525 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 972 | 534 | 475 |
| Balanserat resultat | 134 | 75 | 169 |
| Årets resultat | 838 | 459 | 306 |
| Obeskattade reserver | 125 | 0 | 686 |
| Periodiseringsfonder | 125 | 0 | 686 |
| Kortfristiga skulder | 647 | 909 | 251 |
| Leverantörsskulder | 40 | – | – |
| Skatteskulder | 253 | 257 | 74 |
| Övriga skulder | 354 | 652 | 101 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 76 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 480 | 400 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 480 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsåret 2023-07-01--2023-12-31 var förkortat (6 månader).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 8 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 387 | 1 987 | 1 987 | 1 987 |
| Årets inköp | 400 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 747 | 1 760 | 1 696 | 1 546 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 64 | 150 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 243 | 1 290 | 964 | 1 416 |
| Årets inköp | 150 | 200 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 63 | 1 498 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −7 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 079 | 1 019 | 302 | 302 |
| Årets nedskrivningar | 60 | 717 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 1 046 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 0 |
| Årets inköp | 37 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 | – |
| Årets avskrivningar | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÅSVÄGEN 15 F, 227 33 LUND
- Registrerat
- 2013-12-20
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförmedling, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5615-1756
- PMH FASTIGHETER I LUND AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lunds kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lunds kommun har under räkenskapsåret bedrivit konsultverksamhet inom fastighetsförmedlning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.