Start › Västra Götalands län › Alingsås
Enehagen Invest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 | 13 | 12 | 2 | 26 | 13 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 13 | 12 | 2 | 26 | 13 | 11 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −16 | −13 | −12 | −2 | −26 | −13 | −11 |
| Finansiella poster | 63 987 | 217 | 69 | 101 | 18 019 | 25 | −504 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 63 000 | – | – | 0 | 18 000 | 25 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 89 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 987 | 217 | 69 | 12 | 19 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | 0 | 504 |
| Resultat efter finansiella poster | 63 970 | 204 | 57 | 99 | 17 992 | 12 | −515 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 1 400 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 1 400 | 0 |
| Resultat före skatt | 63 970 | 204 | 57 | 99 | 17 992 | 1 412 | −515 |
| Skatt på årets resultat | 201 | 42 | 9 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 63 769 | 162 | 49 | 99 | 17 992 | 1 412 | −515 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 73 936 | 31 782 | 25 867 | 22 880 | 21 723 | 21 298 | 20 511 |
| Anläggningstillgångar | 24 869 | 25 869 | 20 769 | 20 769 | 19 773 | 19 773 | 19 773 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 869 | 25 869 | 20 769 | 20 769 | 19 773 | 19 773 | 19 773 |
| Andelar i koncernföretag | 18 769 | 18 769 | 18 769 | 18 769 | 18 769 | 18 769 | 18 769 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 100 | 2 100 | 2 000 | 2 000 | 1 005 | 1 005 | 1 005 |
| Andra långfristiga fordringar | 4 000 | 5 000 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 49 067 | 5 914 | 5 098 | 2 111 | 1 950 | 1 525 | 737 |
| Kortfristiga fordringar | 13 930 | 208 | 5 081 | 1 605 | 1 833 | 750 | 523 |
| Fordringar hos koncernföretag | 13 181 | – | – | 0 | 1 833 | – | – |
| Övriga fordringar | 42 | 0 | 5 000 | 1 594 | 0 | 750 | 523 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 708 | 208 | 81 | 12 | – | – | – |
| Kassa och bank | 35 137 | 5 706 | 18 | 506 | 117 | 775 | 215 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 73 936 | 31 782 | 25 867 | 22 880 | 21 723 | 21 298 | 20 511 |
| Eget kapital | 73 672 | 14 303 | 17 041 | 19 392 | 21 693 | 5 701 | 6 489 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 73 622 | 14 253 | 16 991 | 19 342 | 21 643 | 5 651 | 6 439 |
| Balanserat resultat | 9 853 | 14 091 | 16 942 | 19 243 | 3 651 | 4 239 | 6 953 |
| Årets resultat | 63 769 | 162 | 49 | 99 | 17 992 | 1 412 | −515 |
| Långfristiga skulder | 0 | 17 397 | 8 797 | 3 467 | 0 | 15 567 | 14 002 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 17 397 | 8 797 | 3 467 | 0 | 15 567 | 14 002 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 263 | 82 | 29 | 20 | 30 | 30 | 20 |
| Skatteskulder | 243 | 51 | 9 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 32 | 20 | 20 | 30 | 30 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 2 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 19 342 | 21 643 | 5 651 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 769 | 18 769 | 18 769 | 18 769 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 000 | 5 000 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 000 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 100 | 2 100 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 1 005 | 1 005 | 1 005 | 1 005 | 1 005 |
| Årets inköp | 0 | 100 | 0 | – | 1 000 | – | 0 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | 5 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ENEHAGSGATAN 17, 441 57 ALINGSÅS
- Registrerat
- 2013-12-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotter- och intressebolag samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 895-9330
- Enehagen Invest AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Alingsås.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-27
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att förvalta aktier i dotter- och intressebolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 49 kB | Öppna |
| 2024 | 50 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AAA Certification AB; Organisationsnummer=556702-9326; ForetagetsSate=Alingsås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AAA Certification AB; Organisationsnummer=556702-9326; ForetagetsSate=Alingsås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AAA Certification AB
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AAA Certification AB
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AAA Certification AB
Visa fler relationer
-
AAA Certification AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AAA Certification AB