Start › Stockholms län › Ingarö
Totalt plattsättning entreprenad S.V.H AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 821 | 1 847 | 2 082 | 1 469 | 2 279 | 2 359 | 2 267 | 2 535 |
| Nettoomsättning | 2 821 | 1 847 | 1 732 | 1 466 | 2 258 | 2 257 | 2 267 | 2 421 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 350 | 2 | 21 | 102 | 0 | 113 |
| Rörelsekostnader | 1 913 | 1 703 | 1 564 | 1 427 | 1 714 | 1 682 | 1 757 | 1 792 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 392 | 593 | 629 | 750 | 765 |
| Handelsvaror | 739 | 533 | 466 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 216 | 221 | 169 | 145 | 208 | 194 | 159 | 230 |
| Personalkostnader | 808 | 799 | 780 | 802 | 825 | 762 | 751 | 700 |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 150 | 150 | 88 | 88 | 97 | 97 | 97 |
| Rörelseresultat | 907 | 144 | 518 | 42 | 564 | 677 | 510 | 743 |
| Finansiella poster | 3 | 7 | −9 | 236 | – | 0 | −3 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 10 | 13 | 236 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 22 | – | – | 0 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 911 | 150 | 509 | 278 | 564 | 677 | 507 | 741 |
| Resultat före skatt | 911 | 150 | 509 | 278 | 564 | 677 | 507 | 741 |
| Skatt på årets resultat | 192 | 33 | 108 | 10 | 118 | 148 | 110 | 165 |
| Årets resultat | 719 | 117 | 402 | 268 | 446 | 529 | 397 | 576 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 074 | 2 659 | 2 723 | 2 853 | 2 773 | 2 205 | 1 938 | 1 727 |
| Anläggningstillgångar | 1 528 | 1 678 | 2 028 | 2 035 | 1 888 | 1 076 | 1 172 | 869 |
| Materiella anläggningstillgångar | 300 | 449 | 599 | 0 | 88 | 176 | 272 | 369 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 300 | 449 | 599 | 0 | 88 | 176 | 272 | 369 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 228 | 1 228 | 1 428 | 2 035 | 1 800 | 900 | 900 | 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 228 | 1 228 | 1 428 | 2 035 | 1 800 | 900 | 900 | 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 546 | 981 | 696 | 818 | 885 | 1 130 | 766 | 858 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 155 | 71 | 178 | 193 | 216 | 264 | 71 |
| Kundfordringar | 85 | 11 | 0 | 25 | 88 | 89 | 138 | 39 |
| Övriga fordringar | 51 | 145 | 71 | 153 | 106 | 127 | 125 | 32 |
| Kassa och bank | 1 411 | 826 | 625 | 639 | 692 | 914 | 502 | 787 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 074 | 2 659 | 2 723 | 2 853 | 2 773 | 2 205 | 1 938 | 1 727 |
| Eget kapital | 2 741 | 2 397 | 2 280 | 2 651 | 2 383 | 1 937 | 1 658 | 1 481 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 691 | 2 347 | 2 230 | 2 601 | 2 333 | 1 887 | 1 608 | 1 431 |
| Balanserat resultat | 1 972 | 2 230 | 1 828 | 2 333 | 1 887 | 1 358 | 1 211 | 856 |
| Årets resultat | 719 | 117 | 402 | 268 | 446 | 529 | 397 | 576 |
| Långfristiga skulder | 37 | 35 | 222 | 37 | 34 | 32 | 33 | 35 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 186 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 37 | 35 | 36 | 37 | 34 | 32 | 33 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 295 | 226 | 221 | 165 | 356 | 236 | 247 | 210 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 9 | 8 | 22 | 2 | 12 | 10 |
| Skatteskulder | 89 | 35 | 56 | 17 | 17 | 0 | 5 | 35 |
| Övriga skulder | 123 | 105 | 72 | 35 | 115 | 121 | 111 | 86 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 84 | 83 | 83 | 105 | 202 | 113 | 119 | 80 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 375 | 375 | – | 773 | – | – | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 601 | 2 333 | 1 887 | 1 608 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga längre ledighet av ägaren under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 793 | 793 | 793 | 483 | 483 | 483 | 483 | 483 | 433 |
| Årets inköp | – | – | 749 | – | – | – | – | 439 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 439 | – | – | – | – | 389 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 493 | 344 | 194 | 483 | 395 | 307 | 211 | 114 | 251 |
| Årets avskrivningar | 150 | 150 | 150 | 88 | 88 | 97 | 97 | 97 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 439 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | −233 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRANARÖVÄGEN 5, 134 64 INGARÖ
- Registrerat
- 2013-12-12
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bygga badrum, plattsättning, bedriva vvs-, el-, bygg-, måleri- och rivningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 536-4542
- Totalt Plattsättning Entreprenad
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- INGARÖ
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom byggsektorn. Företaget utför ny- och ombyggnationer åt både privatpersoner och företag. Företaget har sitt säte i INGARÖ .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.