Start › Stockholms län › Sollentuna
Pennstället 68 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018-11 | 2018-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 19 | 16 | 27 | 13 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 16 | 27 | 13 | 0 |
| Rörelseresultat | −19 | −16 | −27 | −13 | 0 |
| Finansiella poster | 3 183 | 2 332 | 2 086 | 2 323 | 6 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 153 | 2 306 | 2 056 | 2 310 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 27 | 30 | 13 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 164 | 2 316 | 2 059 | 2 310 | 6 |
| Resultat före skatt | 3 164 | 2 316 | 2 059 | 2 310 | 6 |
| Årets resultat | 3 164 | 2 316 | 2 059 | 2 310 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018-11 | 2018-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 376 | 6 230 | 4 020 | 3 161 | 2 832 |
| Anläggningstillgångar | 6 061 | 3 296 | 1 387 | 1 234 | 794 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 061 | 3 296 | 1 387 | 1 234 | 794 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 29 | 29 | 29 | 32 | 23 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 032 | 3 268 | 1 359 | 1 202 | 772 |
| Omsättningstillgångar | 3 315 | 2 934 | 2 633 | 1 927 | 2 038 |
| Kortfristiga fordringar | 2 981 | 2 065 | 1 902 | 1 879 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 13 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 981 | 2 065 | 1 889 | 1 879 | 0 |
| Kassa och bank | 334 | 869 | 730 | 48 | 2 038 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 376 | 6 230 | 4 020 | 3 161 | 2 832 |
| Eget kapital | 6 955 | 3 791 | 3 975 | 2 415 | 2 796 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 905 | 3 741 | 3 925 | 2 365 | 2 746 |
| Balanserat resultat | 3 741 | 1 425 | 1 865 | 56 | 2 740 |
| Årets resultat | 3 164 | 2 316 | 2 059 | 2 310 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 2 421 | 2 440 | 45 | 745 | 36 |
| Skulder till koncernföretag | 2 389 | 2 408 | – | – | – |
| Övriga skulder | 32 | 32 | 32 | 732 | 23 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 13 | 13 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018-11 | 2018-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 2 500 | 500 | – |
| Medel att disponera | 6 905 | 3 741 | 3 925 | 2 365 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-11-30 | 2020-11-30 | 2019-11-30 | 2018-11-30 | 2018-03-31 | 2017-11-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 032 | 3 268 | 1 359 | 1 202 | 772 | 772 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-11-30 | 2020-11-30 | 2019-11-30 | 2018-11-30 | 2018-03-31 | 2017-11-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 29 | 32 | 23 | 23 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 3 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Steijers väg 4 A, 191 45 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2013-12-11
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-01-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Stockholm Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består i att äga aktier i revisionsföretag och att förvalta avkastningen av dessa. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har restriktioner relaterade till spridningen av Covid-19 fortsatt vara i kraft i Sverige och många andra länder, vilket avsevärt minskar den ekonomiska utvecklingen i landet och i resten av världen. Företagets ledning utvärderar ständigt situationen, men på kort sikt är det dock ingen eller begränsad påverkan på bolaget.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.