Start › Dalarnas län › Falun
Pircasa I Sverige AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | 125 | 5 822 | 8 917 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 125 | 5 822 | 8 917 |
| Rörelsekostnader | 2 | 368 | 1 | 398 | 5 070 | 8 115 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 4 849 | 8 037 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 26 | 1 | 7 | 24 | 79 |
| Personalkostnader | 0 | 342 | 0 | 391 | 197 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −368 | −1 | −273 | 752 | 802 |
| Finansiella poster | 0 | 5 | 3 | −2 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −363 | 2 | −274 | 752 | 801 |
| Resultat före skatt | −2 | −363 | 2 | −274 | 752 | 801 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 155 | 126 |
| Årets resultat | −2 | −363 | 2 | −274 | 597 | 675 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 48 | 82 | 446 | 561 | 1 056 | 5 002 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 383 | 4 849 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 383 | 4 849 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 383 | 4 849 |
| Omsättningstillgångar | 48 | 82 | 446 | 561 | 673 | 152 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 2 | 53 | 140 | 142 | 14 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 112 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 23 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 53 | 140 | 30 | 14 |
| Kassa och bank | 24 | 81 | 393 | 421 | 531 | 138 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 48 | 82 | 446 | 561 | 1 056 | 5 002 |
| Eget kapital | 48 | 50 | 375 | 373 | 647 | 4 365 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −2 | 0 | 325 | 323 | 597 | 4 315 |
| Balanserat resultat | 0 | 363 | 323 | 597 | 0 | 3 640 |
| Årets resultat | −2 | −363 | 2 | −274 | 597 | 675 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 450 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 450 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 32 | 71 | 188 | 409 | 186 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 108 | 264 | 126 |
| Övriga skulder | 0 | 32 | 71 | 81 | 146 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 38 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 383 | 0 |
| Årets inköp | – | 383 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 383 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2013-12-04
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver investering ,ägande och förvaltning av fastigheter. Bolaget ska bedriva uthyrning av personal inom vård och därmed förenlig verksamhet Bolaget skall bedriva vårdhem för barn och ungdomar med särskilda behov, vidare skall bolaget bedriva hem för vård och behandling av ensamkommande flyktingbarn och flyktingungdomar i egen regi och som entreprenad samt därmed förenlig verksamhet. Konsulentstöd Jour och Familjehemsvård därmed förenlig verksamhet. Rekrytering och uthyrning av konsult tjänster inom socialtjänstlagen. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Upplands Väsby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolager är vilande Företaget har sitt säte i Upplands Väsby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.