Start › Stockholms län › Stockholm
Staffan Larsson Revisionsbyrå AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 556 | 2 037 | 1 172 | 1 712 | 2 971 | 2 694 | 2 480 | 2 254 |
| Nettoomsättning | 1 361 | 2 037 | 1 172 | 1 712 | 2 971 | 2 672 | 2 480 | 2 241 |
| Övriga rörelseintäkter | 195 | – | – | – | 0 | 21 | 0 | 13 |
| Rörelsekostnader | 1 092 | 1 944 | 1 569 | 1 567 | 2 059 | 2 076 | 1 877 | 1 907 |
| Handelsvaror | 122 | 539 | 194 | 320 | 803 | 672 | 521 | 635 |
| Övriga externa kostnader | 423 | 483 | 494 | 388 | 485 | 490 | 511 | 547 |
| Personalkostnader | 547 | 883 | 842 | 819 | 732 | 875 | 844 | 725 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | – | – |
| Rörelseresultat | 464 | 93 | −397 | 146 | 912 | 618 | 604 | 347 |
| Finansiella poster | 330 | 209 | 530 | 1 473 | 63 | 6 | 1 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 485 | 1 435 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 330 | 209 | 46 | 38 | 64 | 7 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 794 | 302 | 134 | 1 618 | 975 | 624 | 605 | 346 |
| Bokslutsdispositioner | −83 | −39 | 283 | 168 | −118 | −164 | −163 | −109 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −83 | −39 | 283 | 168 | −118 | −164 | −163 | −109 |
| Resultat före skatt | 711 | 263 | 417 | 1 786 | 857 | 460 | 442 | 237 |
| Skatt på årets resultat | 152 | 61 | 0 | 84 | 185 | 105 | 105 | 72 |
| Årets resultat | 559 | 201 | 417 | 1 703 | 672 | 355 | 337 | 165 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 775 | 4 429 | 4 352 | 4 556 | 3 561 | 3 047 | 2 772 | 2 701 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 0 | 39 | 1 340 | 1 379 | 417 | 53 | 53 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 39 | 78 | 117 | 157 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 39 | 78 | 117 | 157 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | – | 0 | 1 261 | 1 261 | 261 | 53 | 53 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 1 261 | 1 261 | 261 | 53 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 4 725 | 4 429 | 4 313 | 3 216 | 2 182 | 2 630 | 2 719 | 2 648 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 364 | 370 | 375 | 710 | 825 | 860 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 364 | 370 | 375 | 710 | 825 | 860 |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 340 | 324 | 651 | 1 428 | 1 265 | 1 170 | 1 192 |
| Kundfordringar | 0 | 167 | 1 | 8 | 1 350 | 1 032 | 1 053 | 1 018 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 150 | 386 | 0 | 130 | 22 | 25 |
| Övriga fordringar | 72 | 45 | 89 | 171 | 1 | 8 | 3 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 73 | 127 | 83 | 86 | 78 | 95 | 92 | 130 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 164 | 340 | 319 | 303 | 276 | 234 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 164 | 340 | 319 | 303 | 276 | 234 | 0 |
| Kassa och bank | 4 581 | 3 924 | 3 285 | 1 875 | 76 | 379 | 490 | 596 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 775 | 4 429 | 4 352 | 4 556 | 3 561 | 3 047 | 2 772 | 2 701 |
| Eget kapital | 3 247 | 3 234 | 3 341 | 3 207 | 1 779 | 1 378 | 1 280 | 1 181 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 197 | 3 184 | 3 291 | 3 157 | 1 729 | 1 328 | 1 230 | 1 131 |
| Balanserat resultat | 2 639 | 2 982 | 2 874 | 1 455 | 1 057 | 973 | 893 | 967 |
| Årets resultat | 559 | 201 | 417 | 1 703 | 672 | 355 | 337 | 165 |
| Obeskattade reserver | 940 | 857 | 818 | 1 101 | 1 269 | 1 151 | 987 | 824 |
| Periodiseringsfonder | 940 | 857 | 818 | 1 101 | 1 269 | 1 151 | 987 | 824 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 338 | 193 | 248 | 513 | 518 | 505 | 695 |
| Leverantörsskulder | 0 | 177 | 156 | 8 | 11 | 46 | 4 | 36 |
| Skulder till koncernföretag | 287 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 214 | 61 | 0 | 160 | 174 | 118 | 106 | 152 |
| Övriga skulder | 39 | 85 | 37 | 68 | 311 | 304 | 315 | 482 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 48 | 15 | 0 | 12 | 18 | 51 | 80 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 72 | 335 | – | – | 274 | 271 | 257 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 874 | 1 729 | 1 328 | 1 230 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 0 |
| Årets inköp | 50 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 261 | 1 261 | 1 261 | 1 261 | 261 | 261 | 53 | 53 | 53 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 1 001 | – | 207 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 261 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 196 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 196 | 157 | – | 117 | 78 | 78 | 39 | 39 | – | 0 |
| Årets avskrivningar | 39 | 39 | – | 39 | – | 39 | – | 39 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ALSTRÖMERGATAN 25 LGH 1603, 112 47 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-11-29
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva revisionsbyråverksamhet, redovisningsbyråverksamhet, handel med begagnade cd-skivor och vinylskivor samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 555-9992
- Staffan Larsson Revisionsbyrå AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver revisionsbyrå och redovisningsbyrå.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 52 kB | Öppna |
| 2024 | 52 kB | Öppna |
| 2023 | 46 kB | Öppna |
| 2022 | 46 kB | Öppna |
| 2021 | 46 kB | Öppna |
| 2020 | 46 kB | Öppna |
| 2019 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Staffan Larsson Fastighetskonsult AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Staffan Larsson Fastighetskonsult AB; Organisationsnummer=559139-7533; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1