Start › Västra Götalands län › Bullaren
Petras Salong AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 413 | 3 680 | 3 565 | 3 323 | 3 041 | 2 817 |
| Nettoomsättning | 3 413 | 3 662 | 3 563 | 3 281 | 3 041 | 2 817 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 18 | 2 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 492 | 2 900 | 3 113 | 2 492 | 2 141 | 2 063 |
| Råvaror och förnödenheter | 482 | 487 | 436 | 386 | 353 | 345 |
| Övriga externa kostnader | 285 | 286 | 296 | 329 | 201 | 162 |
| Personalkostnader | 1 726 | 2 127 | 2 296 | 1 692 | 1 472 | 1 438 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 85 | 85 | 115 | 119 |
| Rörelseresultat | 920 | 780 | 452 | 831 | 900 | 754 |
| Finansiella poster | 196 | 85 | 229 | −2 | −1 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 195 | 83 | 230 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 116 | 865 | 681 | 829 | 899 | 752 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 0 | −56 | 45 | 31 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 0 | −56 | 45 | 31 |
| Resultat före skatt | 1 116 | 865 | 682 | 773 | 944 | 782 |
| Skatt på årets resultat | 190 | 161 | 95 | 170 | 210 | 179 |
| Årets resultat | 926 | 704 | 587 | 603 | 734 | 603 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 286 | 2 897 | 3 126 | 2 544 | 2 309 | 1 900 |
| Anläggningstillgångar | 2 467 | 2 372 | 2 709 | 2 086 | 1 647 | 992 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 341 | 157 | 254 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 341 | 157 | 254 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 467 | 2 372 | 2 709 | 1 745 | 1 490 | 720 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 467 | 2 372 | 2 709 | 1 745 | 1 490 | 720 |
| Omsättningstillgångar | 819 | 525 | 417 | 458 | 662 | 908 |
| Varulager m.m. | 117 | 94 | 112 | 71 | 76 | 69 |
| Råvaror och förnödenheter | 117 | 94 | 112 | 71 | 76 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 45 | 83 | 26 | 2 | 1 |
| Kundfordringar | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 55 | 43 | 83 | 26 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 629 | 387 | 223 | 361 | 584 | 838 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 286 | 2 897 | 3 126 | 2 544 | 2 309 | 1 900 |
| Eget kapital | 2 633 | 2 407 | 2 402 | 1 672 | 1 519 | 1 011 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 583 | 2 357 | 2 352 | 1 622 | 1 469 | 961 |
| Balanserat resultat | 1 657 | 1 652 | 1 765 | 1 019 | 735 | 358 |
| Årets resultat | 926 | 704 | 587 | 603 | 734 | 603 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 338 | 282 | 327 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 245 | 245 | 245 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 93 | 37 | 82 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 90 | 53 | 54 |
| Övriga skulder | – | – | – | 90 | 53 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 653 | 490 | 723 | 443 | 455 | 508 |
| Förskott från kunder | 2 | 12 | 1 | 3 | 7 | 6 |
| Leverantörsskulder | 59 | 38 | 19 | 14 | 23 | 26 |
| Skatteskulder | 13 | – | – | 46 | 141 | 159 |
| Övriga skulder | 182 | 166 | 304 | 143 | 148 | 145 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 397 | 274 | 398 | 237 | 136 | 172 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 660 | 700 | – | 800 | 450 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 622 | 1 469 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Petras Salong ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Petras Salong AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Vid flera tillfällen under året har avdragen skatt och sociala avgifter betalts för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Petras Salong ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Petras Salong AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 467 | 2 372 | 2 709 | 2 479 |
| Årets inköp | 300 | 275 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 490 | 720 | 530 |
| Årets inköp | 770 | 190 | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 82 | 62 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 18 | 20 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 527 | 527 | 527 | 527 | 527 | 493 | 493 | 493 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 427 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 393 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 527 | 527 | 527 | 441 | 185 | 336 | 239 | 140 |
| Årets avskrivningar | – | – | 85 | – | 85 | 97 | 99 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 236 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖJDEN, 457 51 BULLAREN
- Registrerat
- 2013-11-19
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva frisörsalong.
Bankgironummer
- 5086-1087
- Petras Salong AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-03-31)
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver en frisörsalong. Företaget har sitt säte i Tanums Kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.