Roya AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 2 100 | 2 292 | 2 201 | 2 661 | 2 525 | 1 189 | 820 |
| Nettoomsättning | 0 | 2 100 | 2 292 | 2 201 | 2 661 | 2 525 | 1 189 | 820 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 157 | 1 095 | 597 | 1 029 | 964 | 837 | 128 | 138 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 298 | 243 | 235 | 201 | 100 | 79 | 35 |
| Personalkostnader | 17 | 743 | 334 | 775 | 748 | 737 | 48 | 104 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 55 | 20 | 20 | 15 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −156 | 1 005 | 1 695 | 1 172 | 1 697 | 1 688 | 1 061 | 682 |
| Finansiella poster | 202 | 184 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 200 | 181 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | 1 189 | 1 700 | 1 172 | 1 697 | 1 688 | 1 061 | 682 |
| Bokslutsdispositioner | 151 | −251 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 151 | −251 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 197 | 938 | 1 700 | 1 172 | 1 697 | 1 688 | 1 061 | 682 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 155 | 350 | 238 | 350 | 361 | 227 | 150 |
| Årets resultat | 197 | 783 | 1 350 | 935 | 1 348 | 1 327 | 834 | 532 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 608 | 5 834 | 5 140 | 4 124 | 3 686 | 2 806 | 1 210 | 771 |
| Anläggningstillgångar | 5 515 | 5 577 | 3 968 | 2 791 | 2 111 | 984 | 189 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 137 | 198 | 45 | 65 | 85 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 137 | 198 | 45 | 65 | 85 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 379 | 5 379 | 3 923 | 2 726 | 2 026 | 984 | 189 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 379 | 5 379 | 3 923 | 2 726 | 2 026 | 984 | 189 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 92 | 257 | 1 172 | 1 334 | 1 575 | 1 822 | 1 022 | 771 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 212 | 808 | 515 | 412 | 593 | 457 | 298 |
| Kundfordringar | – | 0 | 356 | 224 | 234 | 303 | 152 | 120 |
| Övriga fordringar | 24 | 209 | 144 | 246 | 94 | 290 | 305 | 177 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 3 | 309 | 45 | 85 | – | – | – |
| Kassa och bank | 65 | 45 | 363 | 819 | 1 163 | 1 228 | 565 | 473 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 608 | 5 834 | 5 140 | 4 124 | 3 686 | 2 806 | 1 210 | 771 |
| Eget kapital | 5 500 | 5 504 | 4 921 | 3 871 | 3 235 | 2 172 | 1 022 | 594 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 450 | 5 454 | 4 871 | 3 821 | 3 185 | 2 122 | 972 | 544 |
| Balanserat resultat | 5 254 | 4 671 | 3 521 | 2 887 | 1 837 | 795 | 139 | 11 |
| Årets resultat | 197 | 783 | 1 350 | 935 | 1 348 | 1 327 | 834 | 532 |
| Obeskattade reserver | 100 | 251 | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 100 | 251 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 79 | 219 | 253 | 451 | 633 | 188 | 177 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | 0 | 118 | 278 | 82 | 163 |
| Övriga skulder | 1 | 72 | 219 | 252 | 333 | 353 | 105 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 7 | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 357 | 200 | 200 | 300 | 298 | 285 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 185 | 2 122 | 972 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har befunnit sig i en uppstartsfas sedan starten 2017 vilket har påverkat omsättningen positivt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret 2019 har det satsats fullt ut på verksamheten vilket har lett till en ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 379 | 5 379 | 3 923 | 2 726 | 2 026 | 984 | 189 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 456 | 1 198 | 700 | 1 042 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 308 | 308 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 208 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 171 | 110 | 55 | 35 | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | 62 | 55 | 20 | 20 | 15 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- MIDGÅRDSGATAN 19, 224 74 LUND
- Registrerat
- 2013-11-07
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom sjukvård samt mediaproduktion.
Bankgironummer
- 518-5772
- Roya AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Någon verksamhet har inte bedrivits under året. Företaget har sitt säte i Lund .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.