Start › Stockholms län › Stockholm
Heltstone Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 947 | 4 495 | 3 575 | 223 | 654 | 10 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 559 | 3 161 | 404 | 29 | 22 | 10 | 0 |
| Personalkostnader | 944 | 917 | 2 939 | 195 | 632 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 444 | 418 | 231 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 947 | −4 495 | −3 575 | −223 | −654 | −10 | 0 |
| Finansiella poster | 23 962 | 44 017 | 44 730 | 39 995 | −9 | 274 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 41 182 | 4 594 | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 40 000 | 44 474 | 40 000 | 0 | 275 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 540 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 478 | 363 | 305 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 22 967 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 272 | 939 | 48 | 5 | 9 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 015 | 39 522 | 41 155 | 39 771 | −663 | 264 | 0 |
| Resultat före skatt | 22 015 | 39 522 | 41 155 | 39 771 | −663 | 264 | 0 |
| Årets resultat | 22 015 | 39 522 | 41 155 | 39 771 | −663 | 264 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 81 542 | 95 529 | 43 071 | 40 520 | 678 | 541 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 78 393 | 90 452 | 40 602 | 491 | 491 | 491 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 159 | – | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 159 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 023 | 1 441 | 1 859 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 023 | 1 441 | 1 859 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 77 211 | 89 012 | 38 744 | 491 | 491 | 491 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 8 884 | 7 310 | 7 297 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 2 271 | 3 199 | 499 | 491 | 491 | 491 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 15 913 | 16 897 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 5 050 | 5 250 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 45 092 | 53 856 | 30 948 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 2 500 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 149 | 5 077 | 2 469 | 40 029 | 187 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 990 | 372 | 69 | 40 000 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 40 000 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 50 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 21 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 990 | 351 | 19 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 159 | 4 705 | 2 400 | 29 | 187 | 50 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 81 542 | 95 529 | 43 071 | 40 520 | 678 | 541 | 50 |
| Eget kapital | 23 508 | 44 093 | 41 625 | 40 470 | −349 | 314 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 23 458 | 44 043 | 41 575 | 40 420 | −399 | 264 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 443 | 4 521 | 420 | 649 | 264 | – | – |
| Årets resultat | 22 015 | 39 522 | 41 155 | 39 771 | −663 | 264 | 0 |
| Långfristiga skulder | 54 789 | 48 424 | 1 137 | 0 | 1 017 | 217 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 713 | 916 | 1 137 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 54 076 | 47 508 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 1 017 | 217 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 245 | 3 012 | 309 | 50 | 10 | 10 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 204 | 204 | 204 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 35 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 699 | 2 688 | 79 | 40 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 320 | 85 | 26 | 10 | 10 | 10 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 40 420 | −399 | 264 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 1 048 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 1 048 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 1 048 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 979 | 3 199 | 499 |
| Årets inköp | 420 | 2 700 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −7 708 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 7 708 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 310 | 7 310 | 7 297 |
| Årets inköp | 15 000 | 13 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −13 425 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 13 425 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 500 | 0 |
| Årets inköp | – | 2 500 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 500 | 2 500 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 46 926 | 53 856 | 30 948 | 30 948 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 5 042 | 22 909 | – | 30 948 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 612 | 0 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | −6 359 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 834 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 834 | 0 | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 913 | 16 897 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 16 897 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 983 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 089 | 2 089 | 2 089 | 2 089 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 2 089 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 066 | 649 | 231 | 231 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 418 | 418 | – | 231 | – | 0 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 185 | 0 |
| Årets inköp | 185 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 0 |
| Årets avskrivningar | 26 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SKEPPSBRON 38, 111 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-11-07
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper, bedriva konsulttjänster inom företagsledning och företagsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-01
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget äger och förvaltar aktier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.